birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 18.10.2019 18:44

Erdoğan: Dünkü görüşmeyi galibiyet veya mağlubiyet gibi değerlendirmek doğru değil

Erdoğan: Dünkü görüşmeyi galibiyet veya mağlubiyet gibi değerlendirmek doğru değil

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'nin kuzeyiyle ilgili ABD heyeti ile varılan ateşkes kararının ardından yaptığı açıklamada, Suriye yönetimini tehdit ederek, "Eğer Suriye hükümeti kuzey Suriye'de hata yaparsa Türkiye yanıt verecek" dedi.

Reuters'ten Orhan Coşkun'un aktardığına göre, uluslararası basın kuruluşlarına konuşan Erdoğan, YPG'nin 750 IŞİD üyesini serbest bıraktığını öne sürerek, "195 DEAŞ mahkumunu yakaladık. 150'ini biz yargılayacağız, Türk vatandaşı olmayanları Batılı ülkeler yargılayacak" dedi.

'GALİBİYET YA DA MAĞLUBİYET DEĞİL'

Erdoğan, dünkü görüşmeye dair konuşarak, "Dünkü görüşmeyi galibiyet veya mağlubiyet gibi değerlendirmek doğru değil, bu görüşme bir devlete karşı kazanılmış bir zafer değil. Teröre karşı bir zafer kazandık" dedi.

YPG'nin çekilmesine ilişkin sorumululuğun ABD'de olduğunu söyleyen Erdoğan, Suriye'nin kuzeyinde Rusya'dan da sorumluluk almasını beklediklerini ifade etti.

'RAKKA'YA 2 MİLYON KİŞİ DÖNEBİLİR'

Erdoğan, Suriye'nin kuzeyinde kurulacak "güvenli bölge"ye 12 gözlem noktası inşa edilmesinin planlandığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı, Rakka'nın da güvenli bölge sınırlarına dahil edilmesini istediğini söyleyerek, "Rakka bu sınırlara alınırsa 2 milyon Suriyeli bölgeye dönebilir" iddiasında bulundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız