birgün

13° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 19.10.2021 11:04

Erdoğan: Dünyada bizdeki muhtarlık gibi yerel demokrasinin etkin uygulanabildiği pek az devlet var

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir video mesaj yayınlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyada bizdeki muhtarlık kurumu gibi yerel demokrasinin böylesine etkin uygulanabildiği pek az devlet vardır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Dünyada bizdeki muhtarlık gibi yerel demokrasinin etkin uygulanabildiği pek az devlet var

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 19 Ekim Muhtarlar Günü mesajında, "Dünyada bizdeki muhtarlık kurumu gibi yerel demokrasinin böylesine etkin uygulanabildiği pek az devlet vardır" dedi.

Erdoğan, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen, "Muhtarlar Günü" programına video mesaj gönderdi.

“Demokrasi piramidinin tabanını oluşturan muhtarlarımızla zirvesini temsil eden Cumhurbaşkanı arasında samimi ve hasbi diyalog kanalı oluşturduk” iddiasında bulunan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu toplantılarımızda, hasbihal etmenin yanında, gerek muhtarlarımızın gerekse muhtarlarımız aracılığıyla pek çok vatandaşlarımızın, mahallemizin, şehrimizin sıkıntılarını çözdük. Sizlerle birlikte geliştirdiğimiz bu yöntemi İçişleri Bakanlığımız bünyesinde ihdas ettiğimiz Muhtarlık Daire Başkanlığı ve Muhtarlık Bilgi Sistemi ile kurumsallaştırarak, daha etkin şekilde kullanılabilir hale getirdik."

Erdoğan, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin her karış toprağında hizmet veren yaklaşık 50 bin muhtarımızla gönül gönüle verdiğimiz kararla 19 Ekim'i Muhtarlar Günü ilan ettik.

2015 yılı başından itibaren 81 vilayetimizinden muhtarlarla bir araya geldik. 50 ayrı toplantıyla muhtarlarımızla Cumhurbaşkanı arasında samimi ve hasbi diyalog kanalı oluşturduk.

Sizlerle birlikte geliştirdiğimiz bu yöntemi İçişleri Bakanlığı bünyesinde tahsis ettiğimiz kurumlarla daha etkin hale getirdik. Muhtarlarımıza illerimizde muhataplar belirlenmesini temin ettik.

‘MUHTAR MJAAŞLARINDA CİDDİ ARTIŞLAR YAPTIK’

Muhtarların SGK primlerini devlet tarafından ödenmesini sağlarken, muhtar maaşlarında ciddi artış yaptık. Muhtarlarımızın taleplerinin hayata geçirilmesine vesile olduk.

Koronavirüs salgını döneminde muhtarlarımızın gerçekleştirdiği hizmetlerin altını çizmek istiyorum. İBB Başkanlığım döneminde birileri güya sizleri küçümseyerek 'Muhtar bile olamaz' manşetleri atmışlardı. Şimdi muhtarlarımızı hak ettikleri konuma getirdik. "