AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " 17 Nisan Cuma gecesi saat 24.00'ten 19 Nisan Pazar gecesi saat 24.00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden duyurmak istiyorum" dedi. Süleyman Soylu'nun istifa kararına ilişkin Erdoğan, "İstifasını kabul etmeyerek, kendisinden görevini sürdürmesini istedim" açıklamasını yaptı

Erdoğan duyurdu: Bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantısı sona erdi.

Tarabya'daki Huber Köşkü'nde gerçekleştirilen kabine toplantısı 3 saat sürdü.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Sokağa çıkma yasağına ilişkin yeni kararı duyuran Erdoğan, "17 Nisan cuma gecesi saat 24.00'ten 19 Nisan pazar gecesi saat 24.00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden bütün vatandaşlarımıza duyurmak istiyorum" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifa kararına ilişkin de açıklamalarda bulunan Erdoğan, "İstifasını kabul etmeyerek, kendisinden görevini sürdürmesini istedim. Bakanımız görevine devam ediyor" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

>> Toplantımızda koronavirüs salgını başta olmak üzere gündemimizdeki konuları değerlendirdik.

>> Ülkemiz bu süreçte olumlu yönde bir ayrışma içindedir. Hastalığın tespitinden tedavisine kadar iyi durumdayız. Hiçbir eksiğimiz yoktur.

>> Ücretsiz maske dağıtımını çeşitli kanallardan sürdürüyoruz. Bazı aksaklıklar olabilir ama önemli olan bu aksaklığın yokluktan olmamasıdır. Her vatandaşa ücretsiz maske dağıtımı uygulamamız sürüyor. Kurumlarımız maske üretimine hız veriyor. Sağlık kurumlarımız salgınla mücadele edecek kapasitededir.

"HADIMKÖY'DE 100, DERİNCE'DE 250 YATAKLI HASTANELER KURUYORUZ"

>> Yeşilköy ve Sancaktepe'de biner yataklı hastane kuracağımızı ifade etmiştik. Bunların çalışmalarına başladık. Başakşehir Şehir Hastanemizin ilk kısmını 20 Nisan'da ikinci kısmını ise 15 Mayıs'ta açıyoruz.

>> Hadımköy'de 100, Derince'de 250 yataklı yeni hastaneler kuruyoruz.

>> Test oranımız vaka oranımız hamdolsun aşağı yönlüdür. Ölüm oranını azlığı bakımından da ilk sıralardayız. Türkiye salgını kontrol altına alan ülkelerin başında geliyor. Uluslararası kuruluşlar ülkemizi koronavirüsle mücadelede örnek gösteriyor. Bugüne kadar 34 ülkeye malzeme ulaştırdık. Önümüzdeki günlerde de buna devam edeceğiz. Ülkemiz katkı veren dostlarımıza da bir kez daha teşekkür ediyorum.

SOYLU'NUN İSTİFA KARARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

>> Yasağının açıklandığı ilk saatlerde kargaşanın tekrarlanmaması için gereken tedbirleri alacağız. İçişleri Bakanımızın bu konudaki sorumluluğu üstelenerek gösterdiği hassasiyeti takdirle karşılıyorum. İstifasını kabul etmeyerek, kendisinden görevini sürdürmesini istedim. Terörle mücadele, tabii afetler sonrası yürütülen çalışmalar ve son olarak koronavirüs salgınında kamu güvenliğini sağlamadaki başarılarına yakinen şahit olduğumuz Bakanımız, görevine devam ediyor.

"HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI SÜRDÜRME KARARI ALDIK"

>> Kimi yerlerde yaşanan gereksiz kargaşaya karşı gereken tedbirleri alacağız. İçişleri bakanımızın gösterdiği hassasiyet takdirle karşıladım ancak istifasını kabul etmeyerek görevini sürdürmesini istedim. Hafta sonu sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemde de gerektiği kadar sürdürme kararı aldık.

>> Hafta sonu sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldık. 17 Nisan Cuma gecesi saat 24.00'ten 19 Nisan Pazar gecesi saat 24.00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden bütün vatandaşlarımıza duyurmak istiyorum.

>> Milletimizin gözüne bakarak kin kusmak salgından daha tehlikelidir. Bu şeffaflığı bozmak istemelerinin amacı bozgunculuk yapmak istemeleridir. Milletimizin moralini bozmak için çalışanlar gün gelecek kendi nefret çukurlarında boğulup gideceklerdir. Bu hastalıklı zihniyete sahip olanlara diyorum ki, düşün artık milletin yakasından. Ülkemiz sadece koronavirüsten değil bu medya ve siyaset virüslerinden de kurtulacaktır.

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR

>> Ülkemizin içinden geçtiği bu kritik dönemde verdiği destek için Cumhur İttifakının tarafı olarak Sayın Bahçeli'ye bir kez daha şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.

>> Türkiye Cumhuriyeti devleti şartlar ne olursa olsun her bir vatandaşının can ve mal güvenliğini temin gibi sağlık, gıda temizlik malzemesi ihtiyacını da karşılayabilecek güce sahiptir. Bugüne kadar 4,5 milyona yakın vatandaşımıza doğrudan nakit desteği sağladık, sağlıyoruz. İstihdamın devam etmesi için kısa çalışma ödeneğini devreye soktuk. 2 milyon başvurunun 700 bini sonuçlandırıldı. Bundan yararlanamayan vatandaşlarımıza da 1170 lira maaş desteği vereceğiz.

>> Kredi Garanti Fonu destekli işe devam finansmanı için yapılan başvurular 66 bini aştı.

>> Hazine arazilerinden ekilebilir olanları tarıma kazandırmak için ilgili kuruluşlarımız hazırlıklara başladı.

>> IMF programı başta olmak üzere, ülkemizi minnet altına sokacak hiçbir dayatmaya boyun eğmeyeceğiz.

>> Özel bankalar bu süreçte hiç de iyi bir imtihan vermiyorlar.

>> Kampanyamıza şu ana kadar yapılan bağış tutarı 1 milyar 612 milyon lira olmuştur.

>> 'Evde kalın, sabredin, kurallara uyun' derken nasıl zorluklarla karşı karşıya kaldığınızı elbette biliyoruz. İnşallah az kaldı, atalarımızın dediği gibi 'Kara gün kararıp kalmaz.'