Erdoğan: Ezanın okunmasına kimse engel olamayacak

11.03.2019 17:59 GÜNCEL
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığının mali kaynaklarıyla gittiği Hakkari’de seçim mitingi düzenledi. Erdoğan, ‘ezan’ tartışmasını gündemde tutarak “Ezanı yuhalayan, ıslıklayan, düdük sesiyle bastırmaya çalışan edepsiz sloganlarıyla saygısızlıkta sınır tanımayanların arkasında kim var? HDP var, CHP var,” dedi. 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde yürüyüşü engelleyen polisleri protesto için kadınlar ıslık çalmış, bu sırada bir caminin […]

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığının mali kaynaklarıyla gittiği Hakkari’de seçim mitingi düzenledi.

Erdoğan, ‘ezan’ tartışmasını gündemde tutarak “Ezanı yuhalayan, ıslıklayan, düdük sesiyle bastırmaya çalışan edepsiz sloganlarıyla saygısızlıkta sınır tanımayanların arkasında kim var? HDP var, CHP var,” dedi.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde yürüyüşü engelleyen polisleri protesto için kadınlar ıslık çalmış, bu sırada bir caminin üzerinden çekilen görüntüler AKP’li gazeteciler tarafından ‘ezan protesto ediliyor’ şeklinde paylaşılmıştı. Kadınlar ise yaptıkları açıklamada protestonun ezana değil, polis barikatına karşı olduğunu belirtmişti.

Erdoğan Hakkari mitinginde konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul’un göbeğinde ezan, bayrak, ahlâk düşmanlığı yapan edepsizlere Hakkari’nin artık yeter demesini bekliyorum. Ezanı yuhalayan, ıslıklayan, düdük sesiyle bastırmaya çalışan edepsiz sloganlarıyla saygısızlıkta sınır tanımayanların arkasında kim var? HDP var, CHP var.”

“Ezanımıza, bayrağımıza saygı göstermeyene hiç kimse kusura bakmasın biz saygı da duymayız, fırsat da vermeyiz. Bölücü terör örgütün başı zaten hepsinin başı. Hepsi beraberler. Bay Kemal buraya Türk bayrağı ile gelemedi, örgütün bayrağı ile geldi, hatırlayın. Müezzini tokatlıyorlar bakın. 8 Mart Kadınlar Günü dediler, Taksim’e yürüdüler, ne izin var. Gösteri ve Yürüyüş Kanunu var. Dert seçim öncesi ülkeyi karıştırmak.”

“Şehadetleri dinimizin temeli olan ezanlarımızın yurdumuzun üstünde ebediyen okunmasına kimse engel olamayacaktır.”