birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

Erdoğan'ın açıkladığı 'gönüllü geri dönüş' projesinin detayları ortaya çıktı: '2Y-1Ç' formülü

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 milyon Suriyeli sığınmacının geri dönüşü için hazırlanan projenin detayları ortaya çıktı. Türkiye'nin '2Y-1Ç' yani 'yerleş, yaşa, çalış' formülünü devreye sokacağı öğrenildi.

GÜNCEL 11.05.2022 12:46
Erdoğan'ın açıkladığı 'gönüllü geri dönüş' projesinin detayları ortaya çıktı: '2Y-1Ç' formülü
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'gönüllü geri dönüş' ifadeleriyle duyurduğu, 1 milyon Suriyelinin İdlib'te inşa edilen briket evlere yerleştirileceği projenin detayları ortaya çıktı.

Sabah'ın haberine göre, Türkiye 'gönüllü geri dönüş' projesi kapsamında '2Y-1Ç' yani 'yerleş, yaşa, çalış' formülünü devreye sokacak.

Haberde, inşa edilen 100 bin briket evlerin 50-60 binine Suriyelilerin yerleştirildiği bilgisi yer aldı.

Habere göre projenin detayları şu şekilde:

"Yeni projede ise 200-250 bin arasında ev yapılması planlanıyor. Bu da 1 milyonun üstünde sığınmacı için yaşam alanı anlamına geliyor. Evler Cerablus, Azez, El Bab, Resulayn ve Tel Abyad'da yapılacak. Geri dönenler için hayvancılık, zeytincilik gibi projeler hazırlanacak. Şehirlerin etrafına organize sanayi bölgeleri yapılacak. 1 milyon kişinin dönüşünü sağlayacak yeni evlerin inşaatında Suriyeliler çalıştırılacak. Böylece önemli bir istihdam sağlanmış olacak"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol