birgün

23° AZ BULUTLU

Erdoğan'ın 'Ali'siz Alevilik' sözleri üzerine açılan dava reddedildi

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Kurucu Başkanı Turgut Öker'in, kendisini hedef aldığı iddiasıyla AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açtığı 5 kuruşluk davada, mahkeme heyeti Erdoğan’ın konuşmasında Öker’i kastedip kastetmediğinin anlaşılmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

GÜNCEL 23.06.2022 17:21
Erdoğan'ın 'Ali'siz Alevilik' sözleri üzerine açılan dava reddedildi
Abone Ol google-news

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker'in, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'Ali'siz Alevilik' sözleri üzerine açtığı 5 kuruşluk dava mahkeme tarafından reddedildi.

Öker’in, Erdoğan hakkında açtığı 5 kuruşluk manevi tazminat davasının 2’nci duruşması İstanbul Anadolu Adliyesi 28’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Öker ve avukatı Nimet Acar ile Erdoğan’ın avukatları Ümit Kutbay’ın hazır bulunduğu duruşmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Zeynel Özen de katıldı.

'MÜVEKKİLİM HEDEF GÖSTERİLDİ'

Duruşmada söz alan Öker ve Erdoğan’ın avukatları, tahkikat taleplerinin olmadığını belirtti. Duruşmada Erdoğan’ın müvekkili Öker’in 30 milyon euro para aldığına dair iddiada bulunduğu ayrıca “Ali’siz Alevilik” söyleminde bulunduğunu belirten avukat Nimet Acar, müvekkilinin hedef gösterildiğini kaydetti.

Hedef gösterilmesi sonrası birçok kişinin müvekkilini aradığını ve üzüntülerini ifade ettiğini belirten Acar, Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak, şunları söyledi: “Dış güçlerin fonladığı bir ajanmış gibi ithamlar var. İfade özgürlüğü kapsamında değildir. Karşı tarafın bunu ispatlaması gerekmektedir. Müvekkilim yıllardır Avrupa’da Alevilik için mücadele etmişken, yapılan iftiralarla hedef gösterilmiştir. Kişilik haklarına da saldırı olmuştur. Hukukun gerektiği yönde davamızın kabul edilmesini talep ediyoruz.”

Erdoğan’ın vekili ise davanın tümden reddini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme, marufiyet yokluğundan (Erdoğan’ın konuşmasında Öker’i kastedip kastetmediği anlaşılmadığından) davanın reddine karar verdi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, Mayıs 2015'te Almanya’nın Karlsruhe şehrinde yaptığı açıklamalarda, "Avrupa’da ‘Ali'siz Alevilik’ diye bir şeyler çıktı ya şimdi bu Ali'siz Alevilerin içerisinden bir tanesini de aday yaptılar, milletvekili adayı. Kardeşlerim uyanık olmaya mecburuz. Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse benden daha Alevisi olamaz. Ama yok Alevilik bir dinse orada Tayyip Erdoğan yok. Onu 'Ali'siz Aleviler' düşünsün" ifadelerini kullanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol