birgün

15° AÇIK

Erdoğan’ın arkadaşı Torunlar'a bedava arazi

Sayıştay raporuna göre Kütahya Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi sırasında, 112 dönüm arsa Torunlar Gıda’ya bedava verildi. Şirketin sahibi Erdoğan’ın imam hatipten okul arkadaşı.

GÜNCEL 01.11.2015 15:52
Erdoğan’ın arkadaşı Torunlar'a bedava arazi
Abone Ol google-news

Sayıştay’ın Türkiye Şeker Fabrikaları ile ilgili 2014 yılı raporu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı Aziz Torun’un sahibi olduğu Torunlar Gıda’ya 112 dönümlük kamu arazisinin nasıl peşkeş çekildiğini ortaya çıkardı. Sayıştay’ın Türkiye Şeker Fabrikaları’na ilişkin 2014 denetim raporuna Cumhuriyet'ten Canan Coşkun ulaştı.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’nin Baha Esat Tekand Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş.’de bulunan 420 milyar TL kayıtlı değeri olan hissesi Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararı ile bedelsiz olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yaptığı ihale sonucu Baha Esat Tekand Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş.’deki yüzde 56 oranındaki kamu payı, en yüksek teklifi veren Torunlar Gıda’ya satıldı. Ancak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. adına tapuda kayıtlı olan 112 dönüm arsayı da bu yüzde 56’lık hisse kapsamında değerlendirerek ihale dokümanına dahil etti.

KENDİ ADINA TESCİL ETTİ

İhaleyi kazanan Torunlar Gıda hisse devir işlemlerinin tamamlanmasından sonra arsanın tapusunun Kütahya Şeker Fabrikası’na ait olmadığını görünce Kütahya Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvurarak arsayı kendi adına tescil ettirdi. Bunun üzerine Kütahya Tapu Sicil Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Eskişehir Tapu ve Kadastro 17. Bölge Müdürlüğü, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda tescil işleminin Türk Medeni Kanunu’na uygun olmadığını belirtti.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden başmüfettiş de konuyla ilgili raporunda “Tapu kaydının hatalı yapıldığı, hakkı zedelenen Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. veya Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na tapu sicilinin düzeltilmesini dava edebilecekleri hususunda bildirimde bulunulmasını” istedi. Bunun üzerine Teftiş Kurulu Başkanı tarafından soruşturma raporu başmüfettişe iade edilerek görüşünün değiştirilmesi istendi. Başmüfettiş görüşünü değiştirmeyince rapora olur verildi.

Sayıştay, tescil işleminin kanuna aykırı olduğunu tespit edince 2011 yılı raporunda, arsanın mahkeme kararı olmadan, Torunlar Gıda’nın talebi üzerine ve Medeni Kanuna uyulmadan yapılan tescil işleminin iptali için yasal işlemlerin başlatılmasını istedi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da arsanın gerçek sahibinin Torunlar Gıda olduğunu söyledi.

DAVA AÇILMADI

Raporda, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’nin 2010 ve 2011 yıllarına ait bilanço ve netice hesaplarının görüşüldüğü TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nun 15 Mayıs 2013 tarihli toplantısında konunun Sayıştay tarafından izlenmesine karar verildiği belirtildi. Ancak Sayıştay 3 Eylül 2015’te Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye gönderdiği raporda tapu tescil işleminin iptaliyle ilgili gerekli yasal işlemlerin başlatılması için yargıya gidilmediğini ve dava açılmadığını belirtti. Arazinin alınması için dava açılması istendi.

***

Mecidiyeköy'de 10 işçinin yaşamını yitirdiği asansör faciasının yaşandığı inşaatı yapan şirket olan Torunlar İnşaatın sahibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmam Hatip'ten arkadaşı Aziz Torun. Torunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Aziz Torun, liseyi Erdoğan'la İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde okumuş, daha önce verdiği bir röportajda, Erdoğan'la ilişkisi hakkında "Tayyip Bey ile hukukumuz, dostluğumuz var. Aynı vapurla okula giderdik" ifadelerini kullanmıştı. Torun, AKP iktidarı döneminde zenginliğine zenginlik katan isimler arasında.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol