birgün

0° PARÇALI AZ BULUTLU

Erdoğan'ın arkadaşının vakfı vergiden muaf

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, arkadaşı Osman Kaan’ın kurucusu olduğu Kaanlar Vakfı’nı vergiden muaf tuttu. Vergiden muaf olanların sayısı 300’e ulaşırken bu vakıfların 111’ine bu hak AKP döneminde verildi.

GÜNCEL 17.10.2021 08:00
Erdoğan'ın arkadaşının vakfı vergiden muaf
Abone Ol google-news

İsmail ARI

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç yeni vakfa daha vergi muafiyeti hakkı tanıdı. Erdoğan'ın bu kararıyla beraber vergiden muaf tutulan vakıfların sayısı da 300’e ulaşmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla 5 Ekim’de Kaanlar Vakfı, Zümrüt Vakfı ve Somuncu Baba (Hamiduddin Aksarayi) Vakfı’na vergi muafiyeti hakkı tanındı. Vergiden muaf tutulan Kaanlar Vakfı, 2014 yılında Erdoğan’ın arkadaşı Kaanlar Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kaan ve ailesi tarafından kuruldu.

AKP’NİN ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN

AKP’nin önde gelen isimlerinden olan Osman Kaan, 2019’da Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın AKP'den ayrılma sürecinde devreye girerek AKP'nin parçalanmaması için görüşmeler yapan 14 kişilik heyetin içerisinde yer alıyordu.

Osman Kaan’ın oğlu Ahmet Kaan da aynı zamanda AKP İstanbul İl yönetimde yer alıyor. Ayrıca, Kaanlar Vakfı’nın kurucuları arasında yer alan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) eski Genel Başkanı olan Abdurrahman Kaan da Osman Kaan'ın yeğeni.

Kaanlar Vakfı’nın amacı ise “İslam dini üzere maddi ve manevi değerlerini koruyan, insanlığa ve ülkesine fayda gösterecek şahsiyetlere katkıda bulunmaktır” şeklinde açıklanıyor. Öte yandan Erdoğan'ın vergiden muaf tuttuğu Zümrüt Vakfı da yine AKP’ye yakınlığıyla biliniyor.

Yaklaşık 5 bin 500 civarında vakfın faaliyet gösterdiği bilinirken vergiden muaf tutulan vakıfların sayısı Erdoğan’ın son kararıyla 300’e ulaştı. Bu vakıfların 111'ine, AKP döneminde vergi muafiyeti tanındı.

Nisan 2021’de ‘Vakıflara Vergi Muafiyeti Tanınması Hakkında Genel Tebliğ’de yer alan “Vakıflara, Maliye Bakanlığının önerisi üzerine Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınabilir” ibaresi, “Vakıflara, Cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınabilir” olarak değiştirildi. Yani, vakıflara vergiden muaf tutuma yetkisi de bu değişiklikle birlikte Erdoğan'a verildi.

AİLE ÜYELERİ DE LİSTEDE YER BULMUŞ

Vergiden muaf tutulan vakıflar arasında Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) ve Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı (Okçular Vakfı) ile kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yöneticisi olduğu Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) da yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, damadı Berat Albayrak'ın yöneticisi olduğu Nun Eğitim ve Kültür Vakfı ile diğer damadı Selçuk Bayraktar’ın yöneticisi olduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın da vergi muafiyetinden yararlanmasını sağladı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol