birgün

3° AÇIK

EĞİTİM 12.01.2021 08:42

Erdoğan’ın atamaları zararlı

Rektör atamalarının verdiği zarar, uluslararası sıralamalarla gözler önüne serildi. Boğaziçi, 2016’daki atamanın ardından 500 basamak geriledi.

Erdoğan’ın atamaları zararlı


Mustafa M. Bildircin

AKP'li Melih Bulu’nun atanmasıyla gündeme gelen Boğaziçi Üniversitesi’nin dünya üniversiteleri arasındaki yeri son yıllarda giderek düştü. Akademide liyakat tartışmalarına neden olan rektör atamalarının eğitim kalitesine verdiği zarar, THE’nin üniversiteler sıralaması ile bir kez daha ortaya konuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016 yılında Boğaziçi Rektörlüğü’ne yaptığı atamanın ardından üniversite, Dünya Üniversiteleri Sıralaması’ndaki yerini kaybetti.

Özkan, henüz rektörlüğe atanmadan bir yıl önce Boğaziçi Üniversitesi, Times Higher Education’ın (THE) dünya üniversiteleri sıralamasında kendisine 139’uncu sırada yer buldu. 2015 yılında dünya üniversiteleri sıralamasına Türkiye’den Boğaziçi ile birlikte üç üniversite daha ilk 200’e girdi.


2016 YILINDAN SONRA GERİLEDİ

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanlığı kararı ile rektör atamasının yapıldığı 2016 yılı itibarıyla ise üniversitenin dünya üniversiteleri arasında düşüşe geçti. Boğaziçi Üniversitesi, 2016 yılının sonunda yapılan değerlendirmenin ardından 200 sıra birden gerileyerek THE’nın dünya üniversiteleri listesinde 401-500 bandında yer aldı.

THE’nin üniversitelerin öğretim, araştırma, bilgi transferi ve uluslararası görünüşü gibi 13 ayrı performans parametresini baz alarak 2020 yılı için yaptığı sıralamada ise üniversite daha da aşağılara indi. Türkiye’den hiçbir üniversite ilk 400’e giremezken Boğaziçi Üniversitesi’nin yerinin ise 601-800 aralığında olduğu bildirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol