birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel: Rüşveti biliyorum

FETÖ’den yargılanan Fettah Tamince’nin soruşturmasında Erdoğan’ın avukatlarından Köhne ile bir savcı arasındaki rüşvet pazarlığı iddiaları gündemde. Erdoğan’ın kişisel avukatı Ahmet Özel, rüşveti 2017’de öğrendiğini söyledi.

GÜNCEL 29.09.2022 06:30
Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel: Rüşveti biliyorum Ahmet Özel
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Zaman gazetesinin eski ortağı, iş insanı Fettah Tamince’nin Antalya’daki soruşturmasında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel ile bir savcı arasındaki rüşvet pazarlığı yapıldığı iddia edildi. Tamince’nin, ‘FETÖ borsası’ pazarlıklarıyla aklandığı iddia edilirken buna ilişkin bir ses kaydı olduğu öne sürüldü. halktv.com.tr’den Seyhan Avşar’ın haberine göre Erdoğan, kişisel vekâlet verdiği tek avukat olan Ahmet Özel’den Antalya’da avukat olan Ahmet Kürşat Köhle’ye verdiği dosya takip yetki belgesini iptal etmesini istedi.

İddiaya göre Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle, 2017’de Antalya Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Fettah Tamince ve eski mütevelli heyeti üyelerinin de şüpheli olduğu iki ayrı soruşturmaya bakan Antalya Cumhuriyet Savcısı olan S.B.’ye dosyaları kapatması için rüşvet teklif etti. Rüşvet iddialarına ilişkin ses kaydı ortaya çıktı. Kayıtta Avukat Köhle, savcı ile para üzerine konuşuyor. Ancak telefonun dinlenilmesi kaygısıyla pazarlıkta para yerine ‘evrak’ kelimesi kullanılıyor. Köhle’nin iddiasına göre rüşveti savcı istedi. Savcı S.B.’nin çevresinin anlatımına göre ise rüşveti Erdoğan’ın avukatları teklif etti. S.B. kabul etmeyince sürüldü.

ERDOĞAN’IN TALİMATI

Geçen hafta Erdoğan, Tamince dosyasında dönen rüşvet pazarlığı ile ilgili Avukat Ahmet Özel’i aradı ve bilgi aldı. Erdoğan, Ahmet Özel’den Antalya’daki Ahmet Kürşat Köhle’ye verdiği dosya takip yetki belgesini iptal etmesini istedi. Bu karar Erdoğan’ın Özel Kalemi Hasan Doğan tarafından da Ahmet Özel’e ayrıca bildirildi.

Dosyanın konusu Tamince’nin ‘kamu kurum ve kuruluşları tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık', 'zimmet', 'güveni kötüye kullanma' ve 'FETÖ üyeliği’ iddialarıyla ilgili soruşturmaydı. Tamince hakkında bu dosyada verilen takipsizlik kararında savcı S.B.’nin imzası bulunmuyor.

AHMET ÖZEL’DEN YANIT

Ahmet Özel, yargı içinde oluşturulduğu öne sürülen İstanbul Grubu içerisinde önemli bir yere sahip olduğu, kritik davalarda hâkim ve savcıları baskı altına alarak yargıyı etkilediği, bazı dosyalardan ise para karşılığı istenilen kararı çıkarttığı iddialarına cevap verdi.

HABERİ VARMIŞ

Özel, rüşvet pazarlığı iddialarına ilişkin, şu ifadeleri kullandı: “Beni Kürşat ile Fettah Tamince tanıştırdı. Kürşat’ı zaman içinde kontrol ettim, güvendim. Güvendiğim için yetki belgesi verdim. Sözkonusu olaya ilişkin bilgi daha önce 2017 yılında bana da geldi. Ancak savcı, Kürşat’a rüşvet teklif etmiş diye biliyorum. Bazı deliller vardı. Ancak savcının hasta bir çocuğu varmış. Acıyıp HSK’ye vermedim. Pişmanım.”

İstanbul Grubu’nun ne olduğu bilmediğini belirten Özel, yargıya müdahale ettiğine yönelik iddialara ilişkin “Birisi çıkıp desin ‘Ahmet Özel ya da yetki verdiği herhangi birisi bu dosyada şu karar verilsin’ diye baskı yaptı desin” dedi.

“Sahibi olduğunuz avukatlık bürosu, Türkiye'de faaliyet yürüten yabancı büyük şirketlerin de avukatlığını yapıyor mu?” sorusunu yanıtlayan Ahmet Özel, şöyle konuştu: “Hepimizin geçim derdi var. Ben kendi adıma Cumhurbaşkanı’mızın onay vermediği hiçbir dosyaya bakmıyorum. Eski dosyalarım hariç. Yeni bir iş almıyorum. Ancak bir şekilde geçinmemiz lazım. Ortaklarımızla görev dağılımı çerçevesinde böyle davalar da alıyoruz. Uluslararası bir konu değilse bakıyoruz.”

‘FİDAN’I UĞURLAYAMADIM’

Özel, “Az önce sohbet sırasında ortağınız avukat Mustafa Doğan İnal İstanbul Adliyesi’ndeki FETÖ borsası dosyasının açılması için dönemin Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz’ı kişisel telefonundan aradığını söyledi. "Bu kadar kolay mı bir avukatın başsavcıya ya da başsavcı vekiline ulaşması?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Diğer avukatlar için hiç rahat değil… Hiç kimse için rahat değil. Bir avukat gitsin Çağlayan’a başsavcının özel kaleminden randevu istesin görüşür mü, görüşemez mi ben bilemem. Ben adliyeye dahi gitmiyorum. Ben bu dedikodulardan dolayı İrfan Bey’i (Eski İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan) uğurlamaya bile gidemedim. İrfan Bey bizim dostumuzdu, kardeşimizdi.”

Özel, “Pelikancılar ve İstanbul Grubu’nun bağlantısı ortada değil mi?” sorusuna şu cevabı verdi: “Bugüne kadar Pelikan Grubu’ndan birisiyle daha yan yana, el ele, göz göze görüşmüş değilim. Eğer Serhat Albayrak Pelikan Grubu’ndaysa onu tanırım. Bir gazeteciden (Hilal Kaplan), onun eşinden (eski eşi Süheyb Öğüt) bahsediliyor. Bir villadan bahsediliyor. O villaya girip çıkan birisiyle de ömrü hayatımda görüşmedim.”

KAVALA SORUSU YANITSIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan adına açtığı davalar hakkında Erdoğan’a yalnızca tanınmış biriyse bilgi verdiğini aktaran Ahmet Özel, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ davalarının yüzde 80’inin kamu hukuku adına re’sen açıldığını öne sürdü. Bu davalardan milyon dolarlar kazanıldığı iddialarını da yalanlayan Özel, son bir aydır sadece 10, toplam açılan dava sayısının ise bini geçmeyeceğini ileri sürdü. Özel, Osman Kavala’nın yargılanma sürecine müdahale ettiği iddialarını yanıtsız bıraktı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol