CHP’li Engin Altay, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine yönelik kullandığı “Be ahlaksız, be edepsiz” sözleri ile ilgili 128 bin liralık tazminat davası açtı. Erdoğan’ın avukatları ise “Ölçülü bir tepkidir” diyerek, siyasilerin halka açık konuşmalar yapmaları nedeniyle daha fazla hoşgörülü olması gerektiği, tanınmış kişilerin eleştiriye katlanması gerektiğini belirtti. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP'li Engin Altay da, "Mahkeme hukuka göre mi yoksa niyet okuyuculuğuna göre mi karar verecek göreceğiz" yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın avukatlarından 'tarihi' savunma: "Be ahlaksız, be edepsiz" ifadeleri ölçülü ve orantılı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarının, Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay'ın açtığı 128 bin liralık davaya karşın verdiği savunmadaki ifade özgürlüğü vurgusu dikkatleri çekti. CHP'li Altay, Erdoğan'ın kendisine yönelik kullandığı “Be ahlaksız, be edepsiz...” sözleri ile ilgili tazminat davası açtı. Erdoğan'ın avukatları ise açıklamalarının “eleştiri, ölçülü ve orantılı bir tepki” olduğunu savundular. Savunma dilekçesinde siyasilerin halka açık konuşmalar yapmaları nedeniyle daha fazla hoşgörülü olması gerektiği, tanınmış kişilerin eleştiriye katlanması gerektiğini anlattılar.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlarının ifade özgürlüğü savunması dikkat çekti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Erdoğan'ın kendisine yönelik kullandığı “Be ahlaksız, be edepsiz..” sözleri ile ilgili tazminat davası açtı.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, Erdoğan'ın avukatları ise bu davaya karşı ‘tarihi’ bir savunmaya imza atarak, açıklamaların “eleştiri, ölçülü ve orantılı bir tepki” olduğunu savundular.

Altay, Nisan ayında bir TV programında “Rahmetli Menderes de bir dönem bu dinci odaklara pek yüz vermişti. Menderes sonra Atatürk'ü Koruma Kanunu'nu yapmak zorunda kaldı. Umarım Erdoğan da sonu benzemesin Menderes'e” demişti. Erdoğan ise partisinin 21 Nisan 2021 tarihli grup toplantısında yaptığı konuşmada “ahlaksız” ve “edepsiz” diyerek Altay'a karşılık vermişti.

Altay'ın avukatları Can Erener ve Tuğçe Karabulut, Erdoğan'ın sözlerinin hakaret olduğu gerekçesiyle 128 bin liralık manevi tazminat talep etti. Erdoğan'ın avukatları Hüseyin Aydın ve Elif Sinem Kabadayı, Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği'ne yazılı savunma verdiler.

'ÖLÇÜLÜ VE ORANTILI'

Savunma dilekçesinde Erdoğan'ın sözlerinin “Ölçülü ve orantılı bir tepki” olduğu belirterek, hukuki sınırlar içinde kalındığı kaydedildi. Dilekçede, “Düşünce özgürlüğü demokrasinin temelidir” vurgusu yapıldı. Siyasilerin halka açık konuşmalar yapmaları nedeniyle daha fazla hoşgörülü olması gerektiği, tanınmış kişilerin eleştiriye katlanması gerektiği anlatıldı. Dilekçede, “Erdoğan tarafından kullanılan ifadeler cevap niteliğindedir. Dava reddedilmelidir” denildi. Davada henüz karar verilmedi.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEMELERİ MANİDAR'

CHP'li Engin Altay, “Mahkemeye sundukları savunmada ifade özgürlüğünden bahsetmeleri şaşırtıcı ve manidardır. Çok daha büyük iddialar karşısında sessiz kalanlar, işlerine gelince ifade özgürlüğü savunucusu kesiliyorlar. Çünkü iddialara aynı ölçüde karşılık vermeye cesaretleri yok. Mahkeme hukuka göre mi yoksa niyet okuyuculuğuna göre mi karar verecek göreceğiz” dedi.