birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

EKONOMİ 25.03.2021 10:52

Erdoğan’ın başdanışmanı: MB Başkanı’nın bu kadar sık değişmesinin sebebi beyin jimnastiği olabilir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası Başkanı’nın neden bu kadar sık değiştirildiğine dair soruya, “Belki ekonomi dışı bir beyin jimnastiği olabilir” diye yanıt verdi.

Erdoğan’ın başdanışmanı: MB Başkanı’nın bu kadar sık değişmesinin sebebi beyin jimnastiği olabilir

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi alanındaki başdanışmanlarından Cemil Ertem, Merkez Bankası Başkanı’nın neden sık değiştiğini hayli tuhaf ifadelerle açıkladı. Ertem, “Bu kadar sık değişmesinin sebebi beyin jimnastiği olabilir” dedi.

Cumartesi gününün ilk saatlerinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Naci Ağbal’ın 4 ay önce atandığı Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınması ve yerine Şahap Kavcıoğlu’nun atanması, dolar kurunda sert bir yükselişe sebep oldu. Türk Lirası, bir günde dolar karşısında yüzde 10 eridi.

Cumartesi alınan atama kararının etkisi piyasaların açıldığı pazartesi günü kendisini gösterdi. Salı günü ise Erdoğan’ın ekonomi başdanışmanları Cemil Ertem ve Yiğit Bulut, yaşananlara açıklama getirmeleri için kanal kanal gezdirildi.

Habertürk yayınına katılan Cemil Ertem, Merkez Bankası Başkanı’nın sık aralıklarla değiştirilmesine ilginç bir açıklama getirdi.

Katıldığı programda Veyis Ateş’in Merkez Bankası Başkanı’nın neden bu kadar sık değiştirildiğine ilişkin sorusunu yanıtlayan Ertem, “Merkez Bankası başkanının bu kadar sık değişmesi belki ekonomi dışı bir beyin jimnastiği olabilir. Dedikodu olabilir. Esasında bu Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleridir... Sayın Cumhurbaşkanımızın buradaki iradesi subjektiftir ve ona aittir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol