birgün

24° AZ BULUTLU

Erdoğan’ın eski avukatı 130 haberi sansürletti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal hakkındaki 130 habere ve yayınlara erişim engeli getirtti.

MEDYA 30.07.2022 10:57
Erdoğan’ın eski avukatı 130 haberi sansürletti
Abone Ol google-news

İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hâkimliğine dilekçe veren İnal, kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia etti ve farklı konulardaki haberlere erişimin engellenmesini talep etti.

Bianet'in haberine göre; mahkeme haberleri sansürledi. Sansürlenen içerikler Mustafa Doğan İnal tarafından rüşvet pazarlığı yapıldığı iddialarına yer veriyordu. İçerikler arasında bianet’te yer alan ve Mustafa Doğan İnal’ın, kendisinin rüşvet iddialarını haberleştiren İleri Haber’den İzel Sezer ve Doğan Ergün’e dava açması da yer aldı.

Söz konusu haber sonrasında İnal, dava haberini yapan gazeteciler hakkında suç duyurusunda bulunmuş dönemin bianet Yayın Yönetmeni Nazan Özcan da ifadeye çağrılmıştı. Simit Sarayı’nın hisselerinin satışı, TEFAL’in kurtarılması aşamasındaki rüşvet iddiaları, 15 milyon lira vekalet ücreti aldığı İBB’deki görevinden azledilmesi, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın açıklamaları ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Beşli çetenin yatırımlarını kamulaştıracağız” ifadelerine yer veren haberler de İnal’ın erişimi engellettiği diğer haberler oldu.

İçeriği engellenen siteler arasında bianet, Medya Gözlem Veritabanı, İleri Haber, Evrensel, T24, Gazete Duvar, BirGün, Cumhuriyet, Independent, KRT TV, Artı Gerçek, Gerçek Gündem, Mezopotamya Ajansı, Nupel, Kronos, Yeni İstiklal, toplumsal.com.tr, serbestiyet.com, internethaber.com, sondakika. com, medyafaresi.com, medyayazar.com, bursadabugun.com gibi haber siteleri yer aldı.

Ayrıca ifade.org.tr, mlsaturkey.com, expressioninterrupted.com, diclefiratgazeteciler. org ve susma24.com gibi ifade özgürlüğü ihlalleri ile gazeteci yargılamalarını raporlaştıran/ takip eden siteler de sansür listesinde yer aldı. Yine Ekşi Sözlük, Twitter, YouTube, Facebook ve Instagram içerikleri de sansürden etkilenen sosyal medya paylaşım siteleri oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun