birgün

22° AÇIK

Erdoğan’ın faiz açıklamalarının ardından dolar yeniden yükseldi

Güne 12,50 seviyesinin hemen altında dolar kuru gün içinde 12,50- 12,60 arasında seyrederken Erdoğan'ın faize ilişkin açıklamalarının ardından 12,80 seviyesini gördü.

EKONOMİ 29.11.2021 14:57
Erdoğan’ın faiz açıklamalarının ardından dolar yeniden yükseldi
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde yaptığı açıklamaların ajanslar tarafından geçilmesi ardından dolar yeniden yükselişe geçti.

Erdoğan’ın Cuma günü İzmir’de yaptığı mitingde ekonomiye dair verdiği mesajların peşi sıra dolar 12,30 TL seviyesinden 12,50 TL seviyelerine kadar çıkmıştı.

Dolar, yeni haftaya da Erdoğan’ın açıklamalarının etkisinde girdi ve 12,50 TL’nin hemen altında güne başladı.

Erdoğan’ın Türkmenistan dönüşünde yaptığı açıklamalarının ardından ise dolar, yeniden 12,80 TL’nin üzerini gördü. Saat 15:00 itibariyle dolar 12,77 TL seviyesinden işlem görüyor.

Erdoğan'ın doların yükselmesine sebep olan açıklamaları özetle şöyle:

- En başından beri düşük faizi savunuyorum, bundan taviz veremem ve vermeyeceğim.

- Eğer ben de ekonomi tahsili görmüşsem ve bu ekonomi tahsilinden de öte bazı değerler silsilesi içerisinde de inandıklarım, bilgim varsa, faiz sebeptir, netice değildir; enflasyon neticedir.

- Enflasyonun sebep, faizin netice olduğunu savunuyorlar. Peki, öyleyse dünyaya şöyle bir bakalım. Şu anda küresel ekonominin egemen olduğu dünyada acaba enflasyon sebep, faiz netice midir, yoksa faiz mi sebep enflasyon mu neticedir? Şu anda Amerika’da enflasyonun geldiği nokta ortada. Avrupa’da enflasyonun geldiği nokta ortada. İsrail’e bakalım, İsrail’de faiz nedir, enflasyon nedir, oranlar ne durumdadır? Buna bakalım. Buna baktığımız zaman bizim tezimizin doğru olduğunu oralarda zaten görüyoruz. Şu anda da ben yine iddiamdayım.

- Son günlerde kur üzerinde iktisadi temelleri bulunmayan hareketler nedeniyle yaşanan fiyat artışlarının oluşturduğu sorunları da milletimizin lehine yatırım, istihdam ve üretimle çözeceğiz.

- Göreceksiniz enflasyon seçim öncesi nerelere düşecek. Çok açık net bütün delilleriyle her şeyiyle ortada, faiz lobileri kuduruyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol