birgün

5° PARÇALI BULUTLU

Erdoğan'ın 'geç kaldı' dediği HSYK, tahliye kararı veren hakimleri açığa aldı

ARŞİV 27.04.2015 10:59
Erdoğan'ın 'geç kaldı' dediği HSYK, tahliye kararı veren hakimleri açığa aldı
Abone Ol google-news

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile eski polisler Yurt Atayün, Ali Fuat Yılmazer ve Ömer Köse'nin aralarından bulunduğu 75 kişi hakkında verdiği tahliye kararı Nöbetçi 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yok sayılan hakimler için şimdi de HSYK jet hızıyla toplandı. Hakimlerin açığa alınmasına karar verildi.

İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ve İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Mustafa Başer hakkında bu sabah resen soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın açılmasının ardından bu kez de HSYK 2. Dairesi, Başer ve Özçelik'in dosyalarını görüşmek için toplanmıştı. HSYK müfettişlerinin hazırladığı ön raporda, tahliye kararı veren hakimlerin açığa alınmasının istendiği belirtilmişti. 

HSYK'nın açıkladığı karar göre, 29 ve 32. Asliye Ceza Hakimleri haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar tedbiren açığa alındı. Bu süreçte, açığa alınan hakimlere maaşlarının 3’te 2’sinin ödeneceği bildirildi.

Açığa alınma kararının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "HSYK’nın saat 14’te başlattığı toplantı bana göre geç kalmış bir toplantı. Bunlar tatil günü bunu başlattılar" ifadelerinden hemen sonra duyurulması dikkat çekti.

ADIM ADIM TAHLİYE KRİZİ
17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının ardından, AKP iktidarı tarafından tasfiye edilen polisler, kısa bir süre sonra ‘paralel yapı’ iddiasıyla açılan soruşturmalar kapsamında tutuklanmıştı. Daha sonra, “paralel yapının medya ayağını” oluşturdukları iddiasıyla Samanyolu TV ve Zaman gazetesine yapılan operasyonlarda, STV Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca tutuklandı. Şüpheliler hakkındaki soruşturma İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından yürütülüyordu. Şüphelilerin avukatları geçtiğimiz hafta, AKP iktidarının etkisinde olduğunu savundukları nöbetçi sulh ceza hâkimliği yerine, İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Bu mahkemenin hâkimi Metin Özçelik, polislerin, tarafsızlığını yitirdiği için ‘reddi hâkim’ talebinde bulundukları 10. Sulh Ceza hâkiminin reddi yönündeki karara imza attı. Özçelik, tahliye taleplerinin yapılması üzerine, soruşturma savcılarından şüphelilerle ilgili dosyayı istedi. Ancak soruşturma savcılığı, “yetkinin Sulh Ceza Hâkimliği’nde olduğunu” ifade ederek dosyaları Özçelik’e göndermedi. Özçelik, tahliye taleplerini değerlendirmesi için dosyayı İstanbul 32. Asliye Ceza Hâkimliği’ne iletti. Bu mahkemenin hâkimi Mustafa Başer, cumartesi gecesi dosyaları inceleyemeden karar vererek; STV Yayın Kurulu Üyesi Hidayet Karaca ile eski polisler Yurt Atayün, Ali Fuat Yılmazer ve Ömer Köse gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 75 şüphelinin tahliyesine karar verdi.

Karar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu kararın yok hükmünde sayılması talebiyle İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Talebi kabul eden İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği,  İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nden tahliye talepli dilekçelerin istenmesine karar verdi.

Hukukçular 'tahliye' karmaşasını yorumladı: Adaletin cenaze namazı kılınabilir

Seçim öncesi akıllar Pensilvanya'da: Tahliye talimatı aldılar

'Paralel' polislerin tahliyesi başsavcıdan döndü

 

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun