birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

Erdoğan'ın hedefindeydi: Bank Asya'nın tamamı artık TMSF'nin

EKONOMİ 29.05.2015 19:52
Erdoğan'ın hedefindeydi: Bank Asya'nın tamamı artık TMSF'nin
Abone Ol google-news

Yolsuzluk soruşturmalarının ardından Fethullah Gülen Cemaati’nin ‘paralel’ ilan edilmesiyle hedef tahtasına oturtulan ve başta Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP'li isimler tarafından defalarca gündeme getirilen Bank Asya’nın tamamı Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 'talimatıyla' TMSF, bankanın hisselerinin yüzde 63’ünü daha önce devralmıştı. BDDK, Bank Asya’nın ‘kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması’ şartını ihlal ettiğini öne sürmüştü.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, TMSF'ye devri, "Türkiye'deki bankacılık piyasasının kurallarının bir sonucudur, bunun yorumlanacak bir tarafı yoktur. Kim olursa olsun, yapılması gereken yapılmıştır. Türkiye'de en azından finansal piyasalar için de bir spekülasyon sonlandırılmış ve daha güvenli bir ortama geçilmiştir" sözleriyle değerlendirmişti.

Erdoğan, Bank Asya'nın AKP tarafından batırılmak istendiğine dair iddialara “O banka şu anda batmış zaten. Fakat bu, taşıma suyla ayakta durmaya çalışıyor. Şimdi bu batan böyle bir finans kuruluşunu, aynen devam mı ettirelim?” diye yanıt vermişti. 3 Şubat'ta bankanın İstanbul’daki genel merkezi dahil birçok merkezine polis baskını yapılmıştı.

Sınır tanımayan yandaş gazeteciden parlAK fikir: Bank Asya’nın başına Süleyman Aslan geçsin

‘O banka çoktan batmış’ derken, hukukun geçersizliğini ilan ediyordu

Bank Asya yönetimine el konması 'tamamen matematiksel'

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol