birgün

14° AÇIK

Erdoğan'ın "İsveç şok olacak" çıkışı Finlandiyalı bakana soruldu: Sabrımız var

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO üyeliği sürecine ilişkin, “Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak ama Finlandiya'nın da aynı yanlışı yapmaması lazım” açıklamasını değerlendiren Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, NATO'ya İsveç ile birlikte katılmayı arzu ettiklerini söyledi. Haavisto, “Beklemek için sabrımız var” diye konuştu.

SİYASET 30.01.2023 16:58
Erdoğan'ın "İsveç şok olacak" çıkışı Finlandiyalı bakana soruldu: Sabrımız var Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO'ya İsveç ile ayrı ayrı değil birlikte katılmayı arzu ettiklerini bildirdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "(NATO'ya üyelik) Biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak ama Finlandiya'nın da aynı yanlışı yapmaması lazım" açıklamasının ardından Haavisto, bugün basın toplantısı düzenledi.

Haavisto, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşamki konuşmasından anlıyoruz ki Türkiye'de bizim NATO sürecimizi hızlandırmak yönünde bir görüş var" diye konuştu.

"NATO’YA İSVEÇ İLE BERABER ÜYE OLMAYI ARZULUYORUZ"

Finlandiya Dışişleri Bakanı öte yandan hala NATO'ya İsveç ile beraber üye olmayı arzu ettiklerini, son 10 ayda ittifaka katılım konusunda olumla adımlar attıklarını belirterek, "İsveç, savunma ve dış politika alanında en yakın müttefikimiz" ifadesini kullandı.

"BEKLEMEK İÇİN SABRIMIZ VAR"

Erdoğan'ın açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile görüşmeler gerçekleştirdiğini belirten Haavisto, üyeliklerinin onaylanmasının, NATO üyesi ülkelerin de yararına olduğunu kaydetti.

Haavisto, Türkiye'nin NATO üyeliklerini onaylaması için ne kadar bekleyeceklerine ilişkin soruya, "Buna sabrımız var. Bunun için de ABD, İngiltere ve Avrupalı müttefiklerimiz dahil birçok ülke bize güvenceler verdi. Bu da beklemek için iyi bir neden. Bu ülkeler, başımıza bir şey gelirse bekleme listesinde olduğumuz için yardımımıza koşacaklarını söylediler. Bu güvenlik taahhütlerini aldık. Tabii ki bunlar NATO'nun 5. Maddesi gibi değil ama bizim için çok önemli" yanıtını verdi.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol