birgün

21° AÇIK

EKONOMİ 11.07.2018 17:42

Erdoğan'ın konuşmalarının ardından dolar 4,80'in üzerini gördü

Erdoğan'ın konuşmalarının ardından dolar 4,80'in üzerini gördü

Haftanın başında yeni kabine açıklandıktan sonra sert yükselen dövizlerdeki artış, cari açığın beklentilerin üzerinde gelmesinin etkisiyle hız kazandı ve dolar 4,81 liranın, avro 5,64 liranın, sterlin de 6,34 liranın üzerine kadar çıktı.

Güne yükselişle başlayan akşam saatlerinde ise 4.70 seviyelerinde seyreden dolar/TL kuru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından yükselişe geçerek 4.80 seviyesinin üstüne çıktı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Berat Albayrak’ın ekonomiyi çok daha seri derleyip toparlayacağına inandığını söyleyen Erdoğan, Mehmet Şimşek'in kabinede yer almamasına ilişkin dış basında yapılan eleştirileri ise umursamadığını belirtti.

Erdoğan’ın bu konuşmasının ardından dolar saat 18.00 civarında 4.8119 seviyesine yükseldi. Aynı saatlerde avro da 5.6336 seviyesine çıktı.

Cari açık mayıs ayında yüzde 9,6 artışla 5,89 milyar dolar ile beklentilerin üzerine çıktı. Piyasa analistleri ve ekonomistler cari açığın yüzde 1,5 dolayında artışla 5,45 milyar dolar düzeyine yükselmesini bekliyordu. Cari işlemler açığının yüksek gelmesi Borsa İstanbul’da da satışları tetikledi ve dün yüzde 3.0 düşüşle 96 bin 274 puandan kapanan endeks (BIST 100), yüzde 2,67 düşüşle 93 bin 647 puana kadar geriledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız