birgün

7° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 09.11.2020 12:51

Erdoğan'ın kuzeni gazeteci Er: Cumhurbaşkanlığı açıklama yapacak

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın dün açıkladığı istifasının ardından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Erdoğan'ın kuzeni gazeteci Cengiz Er, "Benden duymuş olmayın. Öğleden sonra Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama yapılacak" derken, SuperHaber programcısı gazeteci Metehan Demir de Albayrak’ın istifasının bugün öğleden sonra netleşeceğini belirtti.

Erdoğan'ın kuzeni gazeteci Er: Cumhurbaşkanlığı açıklama yapacak

Sosyal paylaşım sitesi Instagram hesabından sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa ettiğini açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ardından yapılan kulis açıklamaları ve ortaya atılan iddialar hız kesmeden devam ediyor ancak henüz resmi bir açıklama yok.

İddia sahiplerinden biri olan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kuzeni gazeteci Cengiz Er, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasına ilişkin olarak, öğleden sonra Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama yapılacağını yazdı.

Er sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Dün akşamdan bu yana Albayrak'ın istifasına dair tek haber cümlesi kuramayan ve sıkıntıdan kan ter içinde kalan bizim mahalle medyasına müjdeli bir haberim var. Benden duymuş olmayın. Öğleden sonra Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama yapılacak." ifadesini kullandı.

GAZETECİ DEMİR: İSTİFA ÖĞLEDEN SONRA NETLEŞECEK

Habertürk’te yayınlanan Para Gündem programında değerlendirmelerde bulunan SuperHaber programcısı Metehan Demir de, istifa kararının kesin olduğunu vurguladı.

Demir yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

”TEPKİSİNİ ORTAYA KOYDU”

”Dün akşam gerçekten çok büyük dalgalanmalar yaşandı. Zaman zaman sosyal medya hesaplarının hacklenmesi oluyor. Vatandaşlar, ”Bu da öyle mi?” gibi düşünerek bekleyiş sürecine girdi. Twitter adresinde de sıkıntı oldu.

Ama Instagram açıklamasına bakıldığında satır aralarına çok köşeli, kinayeli, sitemkar ifadeler var.

Şimdi mesela; ”Yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğüm görevime sağlık sorunları nedeniyle devam edememe kararı aldım” ifadelerinin ardından ”Sağlık sorunu yoktu” sorgulaması başladı.

Sonrasında birkaç cümle var. Sitemkarlığını çok üst seviyede… Tepkisini açıkça ortaya koyduğu net.

”Aileme zaman ayırıcağım” dedikten sonra sayın Cumhurbaşkanı’na atıfları var. Fakat şu bölümü çok kritik; ”5 yıllık süre boyunca yakın arkadaşlarıma teşekkürler nokta” diyor. ”Çokça hakkım geçmiştir, haklarını helal etsinler”, ”At izi it izine karıştı, vatandaşlardan rabbim razı olsun” ifadesi aslında kendisinin tepkisini de ortaya koyuyor.

”BU TİP BİR İSTİFA BEKLENİYORDU”

Zamanlama açısından bakıldığında Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığına atanması sonrasında, ikili arasında gerginlik olduğu iddia edildiği için bu tip bir istifanın gelmesi de beklenen bir gelişme olarak konuşuluyordu.

Geçmişte Sayın Ağbal’ın da daha keskin bir göreve getirileceği konuşulmuştu ama böyle bir tercihte bulunulmadı. Albayrak görevine devam etti. Onun sonrasında bu iddialar hep konuşuldu. İçeride çok güçlü bir ekibi var Albayrak’ın. Ağbal’ın da var başka gruplar da var. Bu gruplar arasında bir çekişme olduğu çok sık konuşuldu.

Merkez Bankası Başkanı’nın Erdoğan tarafından atandığı çok net. Albayrak’a rağmen…

”AĞBAL’IN AÇIKLAMASI ÇOK ANLAMLI”

Ağbal’ın ”Ben geldim” anlamında erken saatlerde açıklama yapması da zamanlama açısından çok önemli.

Şimdi, ”Maliye Bakanı kim olur kim olmaz” tartışmaları var. Bir sürü isimden bahsediliyor. Mehmet Şimşek, Ersin Özince deniyor. Birçok isim var.

Ancak şurası bir gerçek ki, Ağbal’ın ataması üzerinden gelecek ismi düşünmemiz gerekiyor. Beraber çalışabileceği, rakip olmayacağı, Ağbal’ın da gölgesinde olmayacağı bir tablo oluşması gerekiyor.

Ağbal, Albayrak’ın gölgesi altındaydı. Şimdi rahat çalışacağı bir ortam sağlanacaktır. Tablo çok karışık. Soylu’nun istifa sürecinde 2 saat içinde süreç bitmişti. İçeride ikna çlaışmalarının tablonun ne şekilde devam ettirileceğini görüşülüyor olabilir.

”İSTİFA HABERİ KESİN…”

İstifa kesin. Çünkü siyasetin içinde önemli isimler kalmasını da istiyor. AK Parti içinde siyasetin merkezinde olduğunu bildiğimiz isimlerin gitmemesi yönündeki açıklamalarına baktığımızda istifanın kesin olduğunu görüyoruz.

Artık bu saatten sonra çok uzadığı için, Ağbal’ın sabah yaptığı açıklama belirleyici. Bu açıklama istifanın geri dönmeyeceği şeklinde değerlendirilebilir.

Normal bir açıklama ama kritik saatlerde yapması çok anlamlı…

”İSTİFA KARARI ÖĞLEDEN SONRA NETLEŞECEK”

Az önce bir mesaj geldi, Berat Albayrak’ın durumunun öğleden sonra netleşeceğini öğrendim.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol