birgün

31° AÇIK

EKONOMİ 13.06.2021 15:05

Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın döviz rezervine dair iddiası gerçeği yansıtıyor mu?

Erdoğan’ın, “Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda geldiğimiz nokta 100 milyar dolar seviyesine ulaşmış vaziyetteyiz” iddiasına rağmen Merkez Bankası’nın döviz rezervleri henüz 100 milyar dolar seviyesinin hayli gerisinde.

Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın döviz rezervine dair iddiası gerçeği yansıtıyor mu?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Brüksel'e hareketi öncesi Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine ilişkin bir soruya yanıt verdi. Erdoğan, “Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda geldiğimiz nokta 100 milyar dolar seviyesine ulaşmış vaziyetteyiz” dedi.

Peki, Erdoğan’ın bu iddiası gerçek durumu ne kadar yansıtıyor?

Merkez Bankası, toplam rezervleri 4 Haziran itibarıyla 93 milyar 687 milyon dolara ulaştı.

Buna göre, 4 Haziran'da Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 917 milyon dolar artışla 49 milyar 638 milyon dolara yükseldi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri ise, 165 milyon dolar artarak 43 milyar 884 milyon dolardan 44 milyar 49 milyon dolara çıktı. Böylece Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, 4 Haziran haftasında bir önceki haftaya kıyasla 1 milyar 82 milyon dolar artarak 92 milyar 605 milyon dolardan 93 milyar 687 milyon dolara yükseldi.

Veriler, Erdoğan’ın sözlerinin aksine döviz rezervlerinin ‘brüt’te bile 50 milyar dolar seviyesine yakın olduğunu, altın rezervleriyle birlikte toplam rezervlerin ise henüz 100 milyar dolar seviyesine yaklaşmadığını gösteriyor.

'TCMB'NİN NET REZERVLERİ 13,6 MİLYAR DOLAR'

Erdoğan’ın açıklamasının ardından Ekonomist Mahfi Eğilmez, Twitter hesabından TCMB döviz rezervleri hakkında paylaşımda bulundu.

Eğilmez, "28 Mayıs 2021 itibarıyla TCMB'nin brüt rezervleri 93,7 milyar dolar, net rezervleri 13,6 milyar dolar, swap hariç net rezervleri eksi 56 milyar dolardır" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol