AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan ile iş ilişkileri olan Azeri iş insanı Mansimov Gurbanoğlu hakkında FETÖ soruşturması olduğu ortaya çıktı

Erdoğan’ın oğlu ve kardeşinin eski ortağına FETÖ soruşturması

Azeri iş insanı Mansimov Gurbanoğlu hakkında FETÖ soruşturması olduğu ortaya çıktı. Hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirilen Gurbanoğlu, bir dönem denizcilik alanında Bilal Erdoğan ve Mustafa Erdoğan ile kurduğu iş ilişkisiyle gündeme gelmişti.

OdaTV'de yer alan habere göre, konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Gurbanoğlu, soruşturma kararına tepki gösterdi. Gurbanoğlu, "Beni terörle, FETÖ terör örgütü ile ilişkide ve casuslukda yalandan itham ederek üzerime suç atmak istiyorlar" diye yazdı.

“Sizin yaptığınız bu şerefsizliği düşman bile yapmazdı. Bu beni derinden yaraladı. Bana FETÖ’cü demektense kendinize, geçmişinize ve çocuklarınızın nerde eğitim aldığına bakın” diyen Gurbanoğlu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili Arkadaşlarım, yurttaşlarım beni sevenler, namuslu bacı ve kardeşlerim. Bu konuşmayı yapmak zorundayım. Bana karşı çok çirkin bir oyun kuruluyor. Beni terörle, FETÖ terör örgütü ile ilişkide ve casuslukta yalandan itham ederek üzerime suç atmak istiyorlar. Bunu yapanlarda bir grup kendi çıkarlarını gözetleyenlerdir.

Bildiğiniz kimi men haklarımı savunmak üçün ali mahkemelere baş vurmuşum. Bu hukuk savaşını kaybedecek ve bu günün artık yakın olduğunu gören özel ve devlet şirketleri iyice hırçınlaşmaya başladı. İnsan hırçınlaştıkça gözü ve mantığı kör olur ve peş peşe hatalar yapar. Hukuku, adaletsizliği parayla almaya kalkıyorlar. Parayla! Benim eski satılmış çalışanlarımı, bazı hâkimleri, devlet adamlarını satılan mal gibi almışlar. Onlar da mal gibi paranın kulu olmuş, ne şeref kalmış ne de namus. Hırsızlar, hainler ve FETÖ’cüler bir tarafta kalmış, bunlar beni akıl almaz şeylerle suçluyorlar. Tüm bunlara gülüp geçiyorum, bir zamanlar o hocanın peşinde koşanlar şimdi bana saçma, akıl almaz iftiralarla geliyorlar. Bunların hepsi yalan tümü uydurmadır və bunları çok kolaylıkla ispat etmek hiç de zor değil. Onlar bunu etti ve bir gün bunun cezasını çekecekler. Allahın adaleti Kılınç gibi keskindir. Zavallılar, bunu bir türlü anlamadınız, sizin sahipleriniz yarın sizi de satacak! Beni en çok üzeni söyleyim, bu satılmışların içinde benim hemşerilerim var. Azerbaycan Türkleri. Beni düşman mı zannettiniz? Ben düşman değilim! Ve bunu bilin sizin yaptığınız bu şerefsizliği düşman bile yapmazdı. Bu beni derinden yaraladı. Bana FETO’cu demektense kendinize, geçmişinize ve çocuklarınızın nerde eğitim aldığına bakın. Siz zan ediyorsunuz bundan kimsenin haberi yok mu? Bu kadar mı safsınız? Ya da karşınızdakileri kandırıyorsunuz?

Ay zavallılar siz hala anmadınız, benim için ne mal ne de devlet, namus ve şeref önde gider. Bunlar sizde olmadığı için beni anlamakta zorluk çekiyorsunuz. Ben her zaman helal kazandım helal da para harcadım. Benim Allah’ım var ve ben her zaman Allah’ımla oldum. O beni hiç bir zaman yalnız bırakmadı. Sizin sonunuzu ise ben hiç düşünemiyorum.”

İLİŞKİLERİ DİKKAT ÇEKİYOR

2007'de Türkiye vatandaşı olan Azerbaycan asıllı Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan'ın ortak olduğu BMZ Denizcilik'ten üç tanker kiralamasıyla adını duyurmuştu.

Sözcü’den Bora Erdin’in Nisan 2015’te yazdığı habere göre Gurbanoğlu'nun, AKP döneminde parlayan iş insanları ile birebir ilişkileri oldu. 2007 yılında Türkiye vatandaşı olan Mansimov'un şirketi Palmali, Bilal Erdoğan'a ait üç gemiyi kiraladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve kayınbiraderinin 2014'te satın aldığı Tuzla Tankercilik de Palmali'ye çalışıyor. Sadece Erdoğanlar değil AKP döneminde ihale zengini olan iş insanlarından, eski bakanlardan Mehmet Ağar'ın oğluna kadar şirketlerin bir şekilde Mansimov'la bağlantısı bulunuyor.

Haberin devamı şöyle:

“Mansimov, Türk vatandaşlığına geçer geçmez ilk işi, Azeri devlet petrol şirketi Socar'a büyük işler yapan Türkiye'nin önemli inşaat şirketlerinden Tekfen İnşaat'ın yüzde 50'sini 520 milyon dolara almak oldu. Böylece Mansimov, PETKİM'in yüzde 56,32'sine sahip olan Socar'a ortak oldu. Yani Türkiye üzerinden petrol işi yapan Mansimov Türkiye'nin en büyük petrol şirketinin ortağı haline geldi. Palmali'nin tüm şirketlerinde yönetim kurulu üyesi veya yönetim kurulu başkanı olan Nurcan Nurcihan Perker'in ortak olduğu Bodrum Yalıkavak Turizm ve Yat Limanı Yatırımları şirketine ortak olarak PETKİM'de bağımsız üye olan Alaadin Aykaç alındı. Aynı şirketin bir diğer ortağı da eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın oğlu Zülfü Tolga Ağar.

MEDYA SOCAR'A EMANET

2013 yılında dönemin Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi Tamince Holding Başkanı Fettah Tamince, şirketi Mansimov'un ortağı olduğu Azeri petrol devi Socar'a sattı. 2014 Mayıs ayına gelindiğinde Tamince elindeki yüzde 50 hisseyi AKP'li işadamı Ethem Sancak'a devretti. Böylece Star'da Socar-Sancak ortaklığı başladı. Ağustos ayında ise Socar elindeki hisseleri Fettah Tamince'ye devretmek için görüşmelere başladı ve 15 Eylül'de Rekabet Kurulu'nda yayınlanan kararla Tamince tekrar Star'a ortak oldu. Ancak Tamince'nin ortaklığı çok kısa sürdü ve elindeki hisseleri Murat Sancak'a devrederek bir kez daha gruptan çıkmış oldu. Tamince ayrıca Çığ Enerji isimli şirketi ile Socar'a iş yapıyor.

HERKES BİR YERE BAĞLI

Fettah Tamince'nin Socar'a iş yapan şirketi Çığ Enerji'nin en büyük ortağı ise Mehmet Fatih Baltacı. Akfel Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve Enerco CEO'su olan Fatih Baltacı, BMZ'nin ortağı olan, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kayın biraderi Ziya İlgen ve ATV-Sabah'ın sahibi Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Kalyoncu'yla da Çığ Enerji'de ortak. (Kanada'ya 2014'te firar eden Akfel Holding'in eski Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Baltacı hakkında 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçu kapsamında 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti. -odatv.com) Ömer Faruk Kalyoncu AKP dönemindeki büyük ihaleleri de alan isim. Kalyoncu'nun ayrıca, AKP döneminde ihale zengini olan ve 25 Aralık soruşturma kapsamında ‘Milletin A'sına koyacağız” tapeleri ile gündeme gelen Cengiz İnşaat Başkanı Mehmet Cengiz ve Kolin İnşaat Başkanı Naci Koloğlu ile ortaklığı bulunuyor. Bu 3 isim, 3. havalimanı ve Taksim yayalaştırma projeleri gibi bir çok ihaleyi de almışlardı. Fettah Tamince ayrıca, Mehmet Cengiz'le Bodrum'da yat limanı işine girdi.

MANSİMOV GURBANOĞLU KİMDİR

Azeri kökenli iş insanı Mubariz Mansimov, 1998 yılından beri Türkiye’de yaşıyor. 2007 yılında ‘Gurbanoğlu’ soyadını da alarak Türkiye vatandaşlığına geçti.

Asker kökenli Mübariz Mansimov Gurbanoğlu dünyanın en büyük denizcilik şirketlerinden biri olan Palmali Grubu’nun kurucusu. Petrol taşımacılığıyla adını duyuran Mansimov 2010 yılında İstanbul Modern’in eğitime destek amacıyla düzenlediği galada Balkan Naci İslimyeli’nin el işlemesi Türk Bayrağı’na 650 bin lira verip, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağışlayarak dikkatleri üzerine çekmişti. 2011 yılında Bodrum Yat Limanı’nı da Jefi Kamhi’den 42 milyon dolara satın alıp, 100 milyon dolar yatırımla Yalıkavak Marina’yı hayata geçiren Mansimov Gurbanoğlu, 2013-2014’te Türkiye’nin en zengin 10 iş insanından biri olarak gösteriliyordu. 2015 yılında da Forbes’ın dünyanın en zengin 500 iş insanı listesine de girdi.