birgün

18° AÇIK

Erdoğan'ın oğlunun ve kardeşinin eski ortağına FETÖ’den 15 yıl hapis istendi

Bir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan’la ortak işlerde bulunan Azeri iş insanı Mansimov Gurbanoğlu hakkında FETÖ’ye üyelikten 7 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

GÜNCEL 12.06.2020 15:18
Erdoğan'ın oğlunun ve kardeşinin eski ortağına FETÖ’den 15 yıl hapis istendi
Abone Ol google-news

Azeri iş insanı Mansimov Gurbanoğlu hakkında yürütülen FETÖ soruşturmasında iddianame hazırlandı. Gurbanoğlu'nun FETÖ/PDY kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

Gurbanoğlu, bir dönem denizcilik alanında Bilal Erdoğan ve Mustafa Erdoğan ile kurduğu iş ilişkisiyle gündeme gelmişti.

AA'da yer alan habere göre, Mubariz Gurbanoğlu'nun FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Rusya'daki okullarına para aktardığına ilişkin internet aracılığıyla araştırma yapıldığı ifade edilen iddianamede, Atlantic İnternational School adlı okulun yönetim kurulundakilerin isim ve fotoğraflarının bulunduğu web linki ile görüntülerinde, Gurbanoğlu'nun yanı sıra örgütün üyesi ve yöneticisi firari Akın İpek, Harun Tokak ve İhsan Kalkavan'ın da bulunduğu kaydedildi.

İddianamede, okulun yönetim kurulu üyeleri arasında örgütün sözde Rusya/Moskova imamı olarak belirtilen Ahmet Hamdi Vural'ın ismi ile fotoğrafının da bulunduğu aktarılarak, sanık Gurbanoğlu'nun FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selman Gülen'le de ilişkisinin olduğu anlatıldı.

Firari İhsan Kalkavan'ın, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında dahi sanıkla irtibat kurarak, hakkındaki soruşturmadan haberdar olduğu değerlendirilen iddianamede, bu doğrultuda adli makam sahibi bir kısım kişilerle bir araya gelen sanığın, hukuka aykırı şekilde menfaat temin ettiği belirtildi.

İddianamede, tanık beyanları, iletişim kayıtlarının analizleri, MASAK raporu, sanığın yurda giriş̧ çıkış̧ kayıtları, acık kaynak inceleme tutanakları ile arama el koyma tutanaklarının incelenmesi sonucu Gurbanoğlu'nun 17/25 Aralık öncesinde FETÖ/PDY ile olan yoğun irtibatının 17/25 Aralık süreci sonrasında dahi devam ettiği vurgulandı.

Sanığın örgütün birçok alandaki yöneticileriyle 2016'ya kadar yoğun irtibat ve birlikteliğinin devam ettiği, örgütün yurt dışı yapılanmasından sorumlu Ahmet Hamdi Vural ile gizlilik esasına dayalı görüşme ve irtibatının olduğu anlatılan iddianamede, jammer cihazları kullanılarak bu görüşmelerin içeriğinin öğrenilmesinin engellemeye çalışıldığı aktarıldı.

İddianamede, "Örgüt yöneticisi Fetullah Gülen ile yüz yüze görüşüp kişisel eşyalarını dahi alıp kurmuş̧ olduğu müzede sergileyecek kadar örgüte yüksek aidiyet içerisinde hareket ettiği anlaşılan sanık Gurbanoğlu’nun yurt dışında bulunan okul ve derneklerin varlık ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri amacıyla maddi yardımda ve yönetimsel işlemlerde bulunduğu anlaşılmıştır." denildi.

Sanık Gurbanoğlu'nun gözaltı ve savunma delil tespiti sürecinde FETÖ/PDY örgüt mensupları ile benzer şekilde, savunma yapmayı reddederek örgütsel tavır sergilediği ifade edilen iddianamede, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Bu oluş̧ sekliyle eylem sürekliliği, yoğunluğu ve çeşitliliği göz önüne alındığında, sanığın FETÖ/PDY örgütü içerisinde çeşitli ve yoğun şekilde tespit edilen eylemleriyle örgütle organik bağ̆ içerisine girip örgüt talimatları doğrultusunda faaliyetlerinin bulunduğuna dair deliller elde edilmiştir. Bu deliller neticesinde sanığın, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği suçunu islediği yönünde hakkında kamu davası açılması için yeterli ve somut delillerin elde edildiği anlaşılmıştır."

Sanık Mubariz Gurbanoğlu'nun "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianame, gönderildiği İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Sanığın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

2007'de Türkiye vatandaşı olan Azerbaycan asıllı Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan'ın ortak olduğu BMZ Denizcilik'ten üç tanker kiralamasıyla adını duyurmuştu.

İLİŞKİLERİ DİKKAT ÇEKİYOR

Sözcü’den Bora Erdin’in Nisan 2015’te yazdığı habere göre Gurbanoğlu'nun, AKP döneminde parlayan iş insanları ile birebir ilişkileri oldu. 2007 yılında Türkiye vatandaşı olan Mansimov'un şirketi Palmali, Bilal Erdoğan'a ait üç gemiyi kiraladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve kayınbiraderinin 2014'te satın aldığı Tuzla Tankercilik de Palmali'ye çalışıyor. Sadece Erdoğanlar değil AKP döneminde ihale zengini olan iş insanlarından, eski bakanlardan Mehmet Ağar'ın oğluna kadar şirketlerin bir şekilde Mansimov'la bağlantısı bulunuyor.

Haberin devamı şöyle:

“Palmali'nin tüm şirketlerinde yönetim kurulu üyesi veya yönetim kurulu başkanı olan Nurcan Nurcihan Perker'in ortak olduğu Bodrum Yalıkavak Turizm ve Yat Limanı Yatırımları şirketine ortak olarak PETKİM'de bağımsız üye olan Alaadin Aykaç alındı. Aynı şirketin bir diğer ortağı da eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın oğlu Zülfü Tolga Ağar.

MEDYA SOCAR'A EMANET

2013 yılında dönemin Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi Tamince Holding Başkanı Fettah Tamince, şirketi Mansimov'un ortağı olduğu Azeri petrol devi Socar'a sattı. 2014 Mayıs ayına gelindiğinde Tamince elindeki yüzde 50 hisseyi AKP'li işadamı Ethem Sancak'a devretti. Böylece Star'da Socar-Sancak ortaklığı başladı. Ağustos ayında ise Socar elindeki hisseleri Fettah Tamince'ye devretmek için görüşmelere başladı ve 15 Eylül'de Rekabet Kurulu'nda yayınlanan kararla Tamince tekrar Star'a ortak oldu. Ancak Tamince'nin ortaklığı çok kısa sürdü ve elindeki hisseleri Murat Sancak'a devrederek bir kez daha gruptan çıkmış oldu. Tamince ayrıca Çığ Enerji isimli şirketi ile Socar'a iş yapıyor.

MANSİMOV GURBANOĞLU KİMDİR

Azeri kökenli iş insanı Mubariz Mansimov, 1998 yılından beri Türkiye’de yaşıyor. 2007 yılında ‘Gurbanoğlu’ soyadını da alarak Türkiye vatandaşlığına geçti.

Asker kökenli Mübariz Mansimov Gurbanoğlu dünyanın en büyük denizcilik şirketlerinden biri olan Palmali Grubu’nun kurucusu. Petrol taşımacılığıyla adını duyuran Mansimov 2010 yılında İstanbul Modern’in eğitime destek amacıyla düzenlediği galada Balkan Naci İslimyeli’nin el işlemesi Türk Bayrağı’na 650 bin lira verip, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağışlayarak dikkatleri üzerine çekmişti. 2011 yılında Bodrum Yat Limanı’nı da Jefi Kamhi’den 42 milyon dolara satın alıp, 100 milyon dolar yatırımla Yalıkavak Marina’yı hayata geçiren Mansimov Gurbanoğlu, 2013-2014’te Türkiye’nin en zengin 10 iş insanından biri olarak gösteriliyordu. 2015 yılında da Forbes’ın dünyanın en zengin 500 iş insanı listesine de girdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol