birgün

14° PARÇALI BULUTLU

Erdoğan'ın sözlerini hatırlatan Veli Ağbaba: Her ay 138 bin 243 kişi işten atıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işsizlik ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Ağbaba, “Erdoğan her ne kadar, ‘işsizlere iş var iş beğenmiyorlar’ dese de ilk 8 aylık dönemde ortalama her ay 138 bin 243, her gün ise 4 bin 608 kişi işten atıldı” açıklamasını yaptı.

ÇALIŞMA YAŞAMI 23.09.2022 11:13
Erdoğan'ın sözlerini hatırlatan Veli Ağbaba: Her ay 138 bin 243 kişi işten atıldı
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Ağbaba, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 'yurttaşların iş beğenmediği için işsiz kaldıklarını' ima ettiği açıklamayı hatırlatarak işsizlik verilerini paylaştı.

Ağbaba, “Erdoğan, geçen ay Türkiye'de işsizlik olmadığını iddia etmiş ve ‘Bir de utanmadan sıkılmadan işsizlik var diyorlar’ diyerek işsizleri azarlamıştı. İlk 8 aydaki veriler ise yine Erdoğan’ı yalanladı. Bu yılın ilk 8 ayında çalışırken işten atılan ve işsizlik ödeneğine başvuran kişi 1 milyon 105 bin 947 oldu. Böylece 8 aylık dönemde her ay 138 bin 243 kişi, her gün ise 4 bin 608 kişi işten atılmış oldu" açıklamasında bulundu.

“HER AY ORTALAMA 138 BİN 243 KİŞİ İŞTEN ATILDI”

"Bakan Nebati her ne kadar Türkiye’nin büyüdüğünü, istihdamın arttığını söylese de resmi veriler bunun tam tersini iddia etmeye devam ediyor" diyen Ağbaba, "İŞKUR verilerine göre bu yılın ilk 8 ayında, ocak-ağustos arası geçen dönemde işten atıldığı için işsizlik ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 kişi oldu. Sadece temmuz ve ağustos ayında yani bir aylık dönemde işten çıkartılanların sayısı ise 140 bin 889 kişi oldu" ifadelerine yer verdi.

“EN ÇOK İŞTEN ATILMALARIN OLDUĞU ŞEHİR İSTANBUL OLDU”

"Erdoğan her ne kadar, ‘işsizlere iş var iş beğenmiyorlar’ dese de ilk 8 aylık dönemde ortalama her ay 138 bin 243, her gün ise 4 bin 608 kişi işten atıldı" bilgisini paylaşan Ağbaba şöyle devam etti:

"Bu yıl şu ana kadar en çok işten atılmaların olduğu şehir ise 236 bin 400 kişi ile İstanbul oldu. İstanbul’u 73 bin 440 kişi ile Ankara ve 58 bin 121 işten atılmayla İzmir izledi. Sanayinin yoğun olduğu Bursa’da 47 bin 84 kişi işten atılırken, Kocaeli’nde bu yıl içerisinde işten atılanların sayısı ise 30 bin 718 olarak kayıtlara geçti. İktidar her ne kadar işler yoluna girdi dese de yaşanan ekonomik kriz göz önünde alındığında bu yıl sonunda işten atılanların sayısının katlanarak artması dolayısıyla da işsizliğin daha fazla artması ne yazık ki kaçınılmazdır.

“İŞSİZLİK SİGORTA FONU İŞSİZLERDEN ÇOK İŞVERENLERE VE YANDAŞ SERMAYEYE AKTARILIYOR”

Ocak-Ağustos ayları arasında 1 milyon 105 bin 947 kişi işten atıldığı için işsizlik ödeneğine başvuru yaparken, başvuru yapanların sadece 538 bin 798 kişi ödenek almaya hak kazandı. Bu durumda işten atılanların neredeyse yarısı ödenek almaya hak kazanamadı. İşsizlik Fonu’ndan işsizlik ödeneği alanların sayısı ise ağustos ayında önceki aya göre 5 bin 797 kişi azalarak 420 bine geriledi. Türkiye’de işsizlik sigorta fonu işsizlerden çok işverenlere ve yandaş sermayeye kaynak olarak aktarılırken, işsizler ve işten atılanlarda bizzat iktidar tarafından kendi kaderlerine terk ediliyor.”

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun