birgün

24° AZ BULUTLU

GÜNCEL 28.08.2019 17:05

"Erdoğan'ın tatil tartışması açması kendi kölelik düzenini saklamaya yönelik"

CHP'li Öztrak, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'tatil' açıklamalarına tepki gösterdi. Öztrak, "Tatil tartışması açması, kendi kölelik düzenini saklamaya yöneliktir" dedi.

"Erdoğan'ın tatil tartışması açması kendi kölelik düzenini saklamaya yönelik"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik tatil açıklamalarına tepki gösterdi.

Yazılı açıklama yapan Torun, “Yılın belirli günlerinde nerede olduğu bile belli olmayan, saraylardan çıkmayan, lüks uçaklardan inmeyen, devlet kasasından harcamaları, aldıkları verdikleri şeffaf olmayan, kamunun parasını kendi vakıflarına peşkeş çeken şahsın tatil tartışması açması, kendi kölelik düzenini saklamaya yöneliktir” dedi. "Erdoğan’ın kölelik düzeni sadece İstanbul’da değil tüm ülkede bitmektedir" diyen Torun, "Biz insanca, hakça düzeni tüm ülkede tesis edeceğiz” diye konuştu.

“Erdoğan güya özverili çalışıyormuş. Güya tatil yapmamış. Kaldı ki rakamlar ve bilgiler ortada" diyen Torun, "Tabii ki canla başla çalışacağız ama bu çalışanlarımızın tatil hakkını gasp etmenin ya da halkımızın kaynaklarını sağa sola peşkeş çekmenin örtüsü olmayacak. Hizmetimiz de şeffaf ve yasalara saygılı, tatilimiz de şeffaf ve yasalara uygun olacak” diye konuştu.

"ÖZVERİ VAKIF BESLEMENİN ÖRTÜSÜ OLDU"

Torun açıklamalarına şöyle devam etti: “Biz sadece kendimize değil tüm belediye çalışanlarına, tüm ülkemiz çalışanlarına bunu öneriyoruz. Çalışanlarımızdan işini layıkıyla, yasalara uygun, üstlerine ve halka hesap verebilir şekilde yapmasını istiyoruz. Özveri, bugüne kadar keyfiyetin, adam kayırmanın, vakıf beslemenin örtüsü oldu. Biz size içi boş bir özveri sözü vermiyoruz; liyakatli, eşit, saygılı, hesap verebilir hizmet sözü veriyoruz” diye konuştu.

“Halkımız bizi çalışırken de tatil yaparken de görecek" diyen Torun, "Bütün hizmetlerimizi de görecek, bütün ihalelerimizi de görecek, bütün atamalarımızı da görecek. Bizde gizli saklı yok. İşimizi de görecek, tatilimi de görecek. Biz sadece belediyelerde değil tüm işyerlerinde tüm halkımıza akılcı, demokratik çalışma ortamları vadediyoruz. İnsanların işini layıkıyla stressiz bir şekilde yapabildiği, işini yaparken baskı görmediği, torpilli olanın değil layık olanın yükseldiği ve herkesin ama herkesin çoluğu çocuğuyla tatil yapabildiği bir çalışma yaşamı vadediyoruz" ifadelerini kullandı.

"ÇALIŞANLARIN HAKLARINI SORGULATMAYACAĞIZ"

Torun, açıklamalarını şöyle sonlandırdı: "Hafta sonu tatili, yıllık tatil, 8 saatlik çalışma, sağlık sigortası ve emekli olma hakkı gibi imkân ve haklar çalışanların uzun süre verdiği mücadele sonrası elde edilmiştir. İnsanın insanlaşma mücadelesinin çok önemli kazanımlarıdır bunlar. Tatil konusundaki AKP yöneticilinin bu anlayışı, bu karalama kampanyasının ucu kölelik düzenine ve sömürüye karşı çalışanların elde ettiği bu hakların sorgulanmasına kadar gider. Biz çalışanların hiçbir hakkını sorgulatmayacağımızı ve kölelik düzenine asla geri dönülemeyeceğini bir kez daha vurgulamak isteriz. “

302 GÜN İZİN YAPTIĞI ORTAYA ÇIKTI

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Rize’deki toplu açılış töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nu hedef almıştı. Erdoğan, “CHP’li belediye başkanlarının neredeyse tamamı birkaç ayda gerçek yüzlerini gösterdiler. İstanbul’u sel bastı, beyefendi tatilde. Daha dün bir bugün iki. Ben başbakanlığımda da cumhurbaşkanlığımda da böyle tatil yapamadım” demişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise Erdoğan'ın tatil açıklamalarına yanıt vermiş ve "İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 yıl 7 aylık görev süresinde toplam 302 gün izin yaptığı tespit edilmiştir" açıklamasını yapmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız