birgün

25° AÇIK

Erdoğan'ın “Ülkemizin yüz akı” dediği İstanbul Havalimanı’nda mahsur kalan turistlerden protesto

Atatürk Havalimanı’nın yerine doğal koşulları elverişsiz bir konumda milyonlarca ağaç katledilerek yapılan İstanbul Havalimanı, kara esir düştü. Havalimanı’nda dünden beri devam eden mağduriyetin ardından bugün turistler “Otel istiyoruz” sloganlarıyla durumu protesto etti.

GÜNCEL 25.01.2022 15:40
Erdoğan'ın “Ülkemizin yüz akı” dediği İstanbul Havalimanı’nda mahsur kalan turistlerden protesto
Abone Ol google-news

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, açılışında yaptığı konuşmada “Ülkemizin yüz akı” dediği İstanbul Havalimanı, iki gündür kar nedeniyle çalışamaz durumda. Dün uçaklarda mahsur kalan yolcular saatler sonra tahliye edilebilirken geceyi ise kartonlarda yatarak geçirdi. Bugün ise turistler, “Hotel istiyoruz” sloganlarıyla durumu protesto etti.

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, olumsuz hava şartları ve yoğun kar yağışından dolayı tüm uçuşların durduğunu açıklamıştı.

Bugün ise THY İstanbul Havalimanı'ndaki uçuşlarını gece 00:00'a kadar durdurdu.

Çok sayıda yurttaş ve yabancı turist İstanbul'da mahsur kaldı. Konaklama ihtiyacı ise en önemli sorun oldu.

Uçuşların durdurulduğu İstanbul Havalimanı’nda birçok yolcu geceyi terminalde geçirmek zorunda kalırken yolculara üstünde yatmaları için kartonlar dağıtıldı.

İYİ Parti İBB Meclis Üyesi Ali Kıdık, twitter hesabından “Öyle bir felaket ki, havalimanında mahsur kalan yolculara yatmaları için karton dağıtılıyor” paylaşımında bulundu. Öte yandan çok sayıda THY personelinin havalimanında mahsur kaldığı öğrenildi.

Bugün ise yabancı turistler mağduriyetleri nedeniyle otel ihtiyaçlarının karşılanmasını talep etti.

İstanbul Havalimanı'nda mahsur kalan turistler "We need hotel" (Otele ihtiyacımız var) sloganları attı.

Sosyal medyada birçok kullanıcı, protestolardan anlar paylaşıldı.

Protestolar nedeniyle çevik kuvvet polisleri turistlerin bulunduğu alana yönlendirildi.

erdogan-in-ulkemizin-yuz-aki-dedigi-istanbul-havalimani-nda-mahsur-kalan-turistlerden-protesto-972547-1.

erdogan-in-ulkemizin-yuz-aki-dedigi-istanbul-havalimani-nda-mahsur-kalan-turistlerden-protesto-972548-1.

ERDOĞAN NASIL ÖVMÜŞTÜ?

İstanbul Havalimanı 29 Ekim 2018'de hizmete girdi.

AKP'nin dünyanın en büyük havalimanı olarak sunduğu İstanbul Havalimanı hakkında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan 3. pistin hizmete girişi sırasında, "İnşaat süresinden kapasitesine kadar gerçek anlamda dünya çapında bir şaheser olan bu havalimanımız, Türkiye'nin 2023 hedeflerinin sembollerinden biridir" demişti.

Erdoğan, “Havalimanı hem mimarisi hem inşası hem işletmesi hem finansmanıyla gerçekten ülkemizin yüz akı, dünyada da örnek olacak bir projedir” ifadelerini kullanmıştı.

UZMANLAR UYARMIŞTI

Uzmanlar, İstanbul Havalimanı'nın ihale ve yapım sürecinde, yer seçiminin yanlış olduğunu belirterek, bölgenin kentin hava hareketlerinden en çok etkilenen yer olduğu, uçuşların burada sık sık kesintiye uğrayacağı ve olası kazalar açısından çok riskli olduğu uyarısını birçok kez yapmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol