birgün

3° PARÇALI BULUTLU

"Erdoğan iş başına geldiğinde 3 bin 150 Tarım Kredi Kooperatifi vardı, 700'e düştü"

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, tarım kredi kooperatiflerinin sayısının AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iş başına geldikten sonra azaldığını belirterek, “Erdoğan iş başına geldiğinde Türkiye’de tam 3 bin 150 tarım kredi kooperatifi vardı, şu anda 700’e düştü” dedi.

GÜNCEL 16.08.2022 16:32
"Erdoğan iş başına geldiğinde 3 bin 150 Tarım Kredi Kooperatifi vardı, 700'e düştü" Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu’nun Gülyalı ilçesinde kapatılan Tarım Kredi Kooperatifleri marketinin önünde bugün yaptığı açıklamada, AKP iktidarları döneminde bu kooperatiflerin sayısında yaşanan azalmaya dikkat çekti.

Adıgüzel, "Erdoğan iş başına geldiğinde Türkiye’de tam 3 bin 150 tarım kredi kooperatifi vardı, şu anda 700’e düştü" dedi.

Adıgüzel, şunları söyledi:

"Tarım kredi kooperatiflerinin ne hale getirdiğinin örneklerinden birisi de burada. Virane halinde. Sadece Ordu’da 52 tarım kredi kooperatifi varken 8’e düştü. 44 tanesi kapatıldı. Türkiye’de de yaklaşık 2 bin 500 tarım kredi kooperatifi kapatıldı.

Anayasa’mızın 171. maddesi der ki ‘Üretimin artırılması ve tüketicinin korunması için devlet kooperatifçiliği teşvik edici önlemler alır’. Anayasa’mızın bu maddesi hâlâ duruyor ve Erdoğan hükümeti, bu Anayasa maddelerine göre yönetiyor. Öyle mi yaptı Erdoğan? Asla öyle yapmadı. Erdoğan iş başına geldiğinde Türkiye’de tam 3 bin 150 tarım kredi kooperatifi vardı, şu anda 700’e düştü.

Tarım kredi kooperatifleri çiftçiye gübre veriyordu, arıcıya şeker veriyordu. Tarım kredi kooperatiflerini bu hale düşüren Erdoğan’ın kendisi."

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun