Erdoğan İstanbulluların tercihine ‘organize suç’ dedi

08.04.2019 10:21 GÜNCEL
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Moskova’ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın açıklaması yaptı. Erdoğan, İstanbul seçimlerine ilişkin “Usulsüzlükler bazı değil neredeyse bütünü usulsüz,” dedi. Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şunlar: “Rusya ile sizlerin de yakından izlediği yoğun bir temas içerisindeyiz. İş birliğimiz her geçen gün artarak devam ediyor. 2010 yılında tesis ettiğimiz üst düzey iş birliği […]

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Moskova’ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın açıklaması yaptı.

Erdoğan, İstanbul seçimlerine ilişkin “Usulsüzlükler bazı değil neredeyse bütünü usulsüz,” dedi.

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şunlar:

“Rusya ile sizlerin de yakından izlediği yoğun bir temas içerisindeyiz. İş birliğimiz her geçen gün artarak devam ediyor. 2010 yılında tesis ettiğimiz üst düzey iş birliği toplantıları aynı şekilde kurumsal bir özellik arz etmek suretiyle devam etmektedir. Bu toplantı Sayın Putin ile yıl başından bu yana üçüncü defa yüz yüze gerçekleştireceğimiz bir görüşmedir.

İkili ilişkilerimizi, Suriye meselesini değerlendireceğiz. Rusya ile ilişkilerimiz tüm alanlarda gelişmeye devam ediyor. Ticaret hacmimiz 26 milyar dolara ulaşmış bulunuyor. Bu rakamın çok daha üzerinde bir potansiyele sahip olduğumuza inanıyorum.

İSTANBUL SEÇİMLERİ

“Usulsüzlüklerin neredeyse tamamı usulsüz. Bu işin seçim süreci bitti. Bundan sonraki yargı sürecidir. YSK, özellikle tüm siyasi partiler için, tüm halkımızın özellikle demokratik haklarını hukuk çerçevesinde koruma zorunluluğumuz var. ‘Biz burada organize suçların işlendiğini gördük, görüyoruz’ diyorlar. Biz de organize bazı suçların ilendiğini görüyoruz. Usulsüzlükler bazı değil neredeyse bütünü usulsüz.

Bazı televizyon, kamera tespitleri var. Nerede, ne gibi yolsuzluklar yapılmış, boş alanlarda, tarlalarda, adreslerde nasıl oy kullanılmış görmekteyiz. Bütün bunlarla bu adımları atacağız. Geçmişte Yalova’da, Ağrı’da bunların örnekleri var. ABD’de yüzde 1 gibi sıkıntılı oy olsa seçimin yenilenmesine gidiyorlar. 13-14 bin oy farkla kimsenin kazandım deme hakkı yoktur.

Örgütlü mücadelenin içinde savcılıklara duyurular var, savcılıklar da bu delillere dayanarak gereğini yapacaktır. Bir de sandıklarda hırsızlıklar var. Temennim odur ki, en ideal şekilde noktayı koyarız.

BİNALİ YILDIRIM’IN TEŞEKKÜR PANKARTLARI

Yasalara ters bir pankart asılmadıktan sonra kimsenin diyecek bir şeyi yoktur. Niçin ‘Teşekkürler İstanbul’ pankartları asıldı tartışması yaşanıyor. Bir seçim geçilmiş, İstanbul haklına teşekkür etmekten daha doğal ne olabilir. Ama bütün mesele, YSK’nın son noktayı koyduğu andır.