birgün

24° AZ BULUTLU

Erdoğan, İsveç Başbakanı ile NATO'ya üyelik sürecini görüştü

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile NATO üyelik sürecine ilişkin görüştü. Erdoğan, bağlayıcı taahhütleri somut ve net uygulamalarla birlikte görmek istediklerini ifade etti.

SİYASET 25.06.2022 16:58
Erdoğan, İsveç Başbakanı ile NATO'ya üyelik sürecini görüştü
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, İsveç'in NATO üyelik talebine dair hususlar ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, "İsveç'in terörle mücadele gibi Türkiye için önem arz eden temel konularda adım atması gerektiğini" ifade etti.

"İsveç'in terör örgütü PKK/PYD/YPG'ye karşı somut tavır değişikliğine gitmesi gerektiğini" belirten Erdoğan, bu noktada İsveç'ten Türkiye'nin endişelerini giderecek elle tutulur bir açılım görmediklerini ifade etti.

Silah ambargosu ve savunma sanayisi sektörüne yönelik yasal ve fiili kısıtlamaların kaldırılmasının yanı sıra iade ve sınır dışı taleplerinin karşılanmasını da beklediklerini belirten Erdoğan, bütün bu hususlarda bağlayıcı taahhütleri somut ve net uygulamalarla birlikte görmek istediklerini kaydetti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol