birgün

24° AZ BULUTLU

SİYASET 07.11.2019 18:05

Erdoğan Macaristan'da konuştu: Bağdadi'nin çevresinden 13 kişiyi yakaladık

Erdoğan Macaristan'da konuştu: Bağdadi'nin çevresinden 13 kişiyi yakaladık

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile ortak basın açıklaması yaptı.

Victor Orban'dan sonra açıklamalarda bulunan Erdoğan, ABD tarafından düzenlenen operasyonla öldürülen IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin çevresinden 13 kişinin yakalandığını belirterek "Eşini ablasını çevresini yakaladık" ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasında konuşan Macaristan Başbakanı Victor Orban'ın açıklamalarında öne çıkan noktalar şöyle:

"Türkiye NATO'nun en büyük ikinci askeri gücü.

Türkiye sadece stratejik ortağımız değil, enerji alanında da ortağımız. enerjide bağımsız kalmak istiyorsak Türkiye'ye ihtiyacımız var. Türkiye kendisine düşen görevi yaptı, biz de üstümüze düşeni yapmaya çalışıyoruz. Türkiye'den Avrupa'ya gaz gelebilir. En geç 2021 sonuna kadar bu kanaldan Macaristan'a gaz gelebilir."

Orban'ın ardından konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Gerek dar çerçevede gerekse heyetler arasında yaptığımız ve 10 maddelik anlaşmaya nokta koyduğumuz görüşmelerin hayırlı olmasını diliyorum.

Stratejik işbirliğimizin ilerlemesi için atılması gereken adımların neler olduğunu, neler yapabileceğimizin üzerinde durduk.

2018'de 2,6 milyar dolarlık ticaret hacmimizi 6 milyar dolara çıkarmak için sayın Başbakanla aramızda bir irade birliği var. Macaristan ve Türkiye bunu gerçekleştirmeye kabildir.

Macaristan'dan 15 iş adamımız, aynı şekilde Türkiye'den... Bir toplantı gerçekleştireceğiz, birlikte atılacak adımları, üçüncü ülkelerde neler yapılabileceğini görüşeceğiz.

Savunma sanayi alanında projelerimizi hayata geçirmede kararlıyız. Maarif Vakfımıza ait okulumuzun faaliyete geçebilmesi için sayın Başbakan'a teşekkür etmek isterim. Macaristan'ın temel müfredatını uygulayacak okulumuz 2020 Eylül ayında eğitime başlayacak.

Macaristan'ın ülkemizin AB sürecine sağladığı destek kıymetlidir. AB'nin son dönemde izlediği tutum yapıcı olmaktan uzaktır. Türkiye'nin tam üyeliğinin AB'ye katacağı katkısının kavranması gerekir.

Sayın Başbakana Barış Pınarı Harekâtımıza verdiği destek için şükranlarımızı ifade ettim. Ülkemizde 4 milyon mülteci var. Bunların ciddi sayıda Avrupa'ya göç etmesi mümkün. Ama biz bu süreci hep sabırla atlattık. Güvenli bölge ile de atmak istediğimiz adım bu mültecilerin kendi evlerine, topraklarına dönmesini sağlamaktır.

Geçenlerde AB Genel Sekreteri ile görüştük, uluslararası donörler toplantısı yapmak üzere adım atalım dedik. O da kendisine verdiğimiz planlardan hareketle çalışma sözü verdi. Dışişleri Bakanımız süreci izleyecek.

Bizler NATO'da beraberiz. Bizler aynı zamanda stratejik ortağız. Stratejik ortakların terör örgütleriyle birlikte olması mümkün mü? Ama bazı stratejik ortakların terör örgütü liderleri ile görüşmeleri var. Bunlar bizi ciddi şekilde üzmüştür. Eğer teröre karşı uluslararası bir mücadele yürüteceksek uluslararası terörle mücadelede NATO üyelerinin böyle bir görüşme yapması affedilebilir değil. DEAŞ'a karşı dünyada Türkiye'den güçlü tavır koyan ikinci bir ülke yok. Sadece El Bab'da 3 bini aşkın DEAŞlıyı etkisiz hale getirdik, cezaevlerimizde 150 bini aşkın DEAŞ'lı var. Bağdadi'nin ablasını eşiyle beraber yakaladık. Şu ana kadar 13 tane en yakın çevresini yakaladık, onlar da elimizde.

Teröristin iyisi, benimki, seninki olamaz. Bu mücadeleyi vereceksek birlikte vereceğiz.

9 yıllık süren savaşta 12 milyon insan evlerini terk etti. Kendi bütçemizden 40 milyar dolar harcadık. Ülkemiz bu yükü tek başına taşıyamaz. AB'nin verdiği söz 2015 yılı için 3+3 milyon avrodur, ama bize gelen miktar 3 milyon oldu.

Barış Pınarı Harekâtı ile mücadelemizi sürdürüyoruz. ABD'den 120 saatte teröristleri bölgeden çıkarma sözü aldık, ardından Rusya'yla 150 saatlik Soçi mutabakatı yaptık. Ama ne ABD ne de Rusya teröristleri bu bölgelerden çıkarabildi. Bunlar bölgeden çıkaramadığı için bölgede DEAŞ, YPG-PYD; PKK ile mücadele sürüyor.

Barış Pınarı harekatımız sırasında 200'ü aşkın DEAŞ'lıyı açık hava cezaevinden aldık. Bunların çoğu kadın ve çocuktu.

Macaristan'ın Türk Konseyi'ne gözlemci üye olarak katılması bizi çok memnun etmiştir. Bunun işbirliğimizi daha da kuvvetlendireceğine inanıyorum."

"MÜLTECİLER, MACARİSTAN'A UĞRAMADAN GİDER"

Macar gazetecinin "Mültecileri Avrupa'ya gönderecek misiniz?" sorusuna yanıt veren Erdoğan, "Nereye gidecekleri malumdur ama Macaristan'a uğramadan giderler" ifadelerini kullandı.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız