birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 04.06.2021 20:13

Erdoğan 'Müjde'yi açıkladı

Bugün müjde vereceğini duyuran AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşletme Tesisleri temel atma töreninde yaptığı açıklamada Fatih sondaj gemisinin Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi yaptığını duyurdu.

Erdoğan 'Müjde'yi açıkladı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşletme Tesisleri temel atma töreninde açıklama yaptı. Erdoğan, Fatih sondaj gemisinin Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi yaptığını duyurdu, "Karadeniz'de bugüne kadar toplam 540 milyar metreküp doğalgaz keşfi yapıldı. Bu gaz 2023'te kullanıma sokulacak" dedi.

Erdoğan bugün yaptığı konuşmada " Erdoğan, "Karadeniz Ereğli'sinde de benzeri bir müjde olabilir. Bugün inşallah Zonguldak'tan biliyorsunuz bir müjde vereceğiz" demişti.

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları şöyle:

► Tarihi bir ana şahitlik etmek üzere Filyos'tayız, heyecanlıyız.

► Büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı kurma projesi olan Filyos Limanı nihayet hayata geçti. Burası aynı anda 13 gemiyi tanker hariç alabilecek durumda ve 13 gemi buraya yanaşabilecek durumda.

► Önce ilk çeyrek büyüme rakamlarımız, ardından mayıs ihracat rakamlarımız yine yeni rekorlarla açıklandı. Yine ilk çeyreğindeki yüzde 7'lik büyümenin devam edeceğinin ispatı mayıs ayında 16 buçuk milyar dolar olarak gerçekleşen ihracattır.

► Böylece yılın ilk 5 ayındaki ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artışla 85 milyar doların üstüne çıkmıştır. İnşallah yıl sonunda 200 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmanın ışığını görmeye başladık. Enflasyondaki düşüşün sürmesi de başka bir sevindirici haberdir.

► Fatih sondaj gemimiz Sakarya gaz sahasındaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi daha yaptı. Hayırlı olsun

►Karadeniz'de bugüne kadar toplam 540 milyar metreküp doğalgaz keşfi yapıldı. Bu gaz 2023'te kullanıma sokulacak.

►İlk etapta 10 kuyunun sondajını ve tamamlama işlemini bitirecek, ardından yeni sahalara açılacağız. Türkiye'nin denizdeki ve karadaki doğalgaz arama faaliyetlerinde bugün geldiği yer dikkatli, sabırlı, azimli çalışmaların ürünüdür.

►Bugün topladığımız meyvelerin gerisinde işte böyle bir arka plan vardı. Temelini attığımız doğalgaz ve kara bağlantı işleme tesisinin bir an önce tamamlanması ümidiyle şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

►Geçtiğimiz hafta Diyarbakır ve Kırklareli'deki 3 kuyuda günlük 6 bin 800 varillik yeni petrol keşfi yapmıştık. Böyle keşiflerle günlük petrol üretimimizi 64 bin varile çıkardık. Yenilenebilir enerji kaynaklarını her geçen yıl artırıyoruz. Bugün enerjide Türkiye'nin toplam kurulu gücü olan 96 bin megawattının 61 bin megawattını yerli enerji olarak hallettik. İthal kaynaklara dayalı kurulu gücümüz ise 35 bin megawatt civarındadır.

► Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin üçüncü reaktörünün temel atma törenini Sayın Putin'le gerçekleştirdik. Bu santralin ilk reaktörünü 2023 yılında devreye alacağız. Her alanda olduğu gibi enerjide de çalışmaya, üretmeye, gelecek nesillere eser bırakmaya devam edeceğiz.

► Kamil odur ki, koya dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinede yeller eser. Biz eser ve hizmet siyasetiyle 19 yıldır milletimizin emrinde gece gündüz çalışıyoruz. Yaptığımız işlerin şahidi milletimizin bizatihi kendisidir. Kalkınma atılımlarımı za ülkemizin81 vilayetini kapsayacak şekilde geliştirdik. Batı Karadeniz'in tüm şehirlerini yatırım, üretim, ticaret, ihracat merkezi yapacak Filyos projesi bu anlayışın hizmetlerinden biridir.

***

TÜRKİYE'NİN YILLIK DOĞALGAZ TÜKETİMİ NE KADAR?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün duyuracağını belirttiği ‘müjdeyi’ Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşletme Tesisleri temel atma töreninde açıkladı.

Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşletme Tesisleri temel atma töreninde açıklama yapan Erdoğan, söz konusu ‘müjde’nin Fatih sondaj gemisinin Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi yaptığını, bugüne kadar toplam 540 milyar metreküp doğalgaz keşfi yapıldığını ifade etti.

Erdoğan, bu rezervin 2023 yılında ‘milletin hizmetine sunulacağını’ ve Türkiye’nin bu sayede ‘net doğalgaz ihracatçısı olacağını’ savundu.

YETKİLİLER 20 YIL DEMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı’nın bu açıklamasının ardından, Türkiye’nin yıllık ne kadar doğalgaz tükettiği gündeme geldi. Geçen yıl Reuters’e konuşan yetkililer, Fatih sondaj gemisinin Sakarya gaz sahasında daha önce bulduğu rezervlerin Türkiye’nin 20 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte olduğunu öne sürmüştü. Ancak yetkililer, Erdoğan açıklamalarının aksine üretime 2023’te değil, 7-10 yılda başlanabileceğini söylemişti.

YILLIK TÜKETİLEN MİKTAR YAKLAŞIK 50 MİLYAR METREKÜP

Türkiye’nin yıllık doğalgaz ihtiyacı 50 milyar metreküp dolayında.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 2020'de yayımladığı verilre göre Türkiye 2020 yılında 48 milyar 261 milyon 352 bin 140 metreküp doğalgaz tüketti.

Verilere göre, Türkiye 2019’da 45.2 milyar metreküp doğalgaz tüketti.

Türkiye’nin yıllık yaklaşık 50 milyar metreküp civarında doğalgaz tükettiği düşünüldüğünde, Erdoğan’ın açıkladığı doğalgaz rezervi, Türkiye’nin yaklaşık 10.8 yıllık doğalgaz tüketimine karşılık geliyor.

Erdoğan’ın “ihracatçı olacağız” iddiası gerçekleşirse, bu doğalgaz rezervinin daha da kısa vadede tükeneceği anlamına geliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol