birgün

30° AZ BULUTLU

Erdoğan: Öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2021 yılı Öğretmen Atama Töreni"nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, konuşmasında Avrupa'da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Burada yaptığı açıklamalarda yüz yüze eğitim mesajı da veren Erdoğan, "Okullarımızı açık tutmakta, çocuklarımızı akranlarıyla birlikte en iyi eğitim öğretimi vermekte kararlıyız" şeklinde konuştu.

GÜNCEL 03.09.2021 11:44
Erdoğan: Öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi'nde “2021 yılı Öğretmen Atama Töreni”nde konuştu. Atanacak 20 bin öğretmen ile birlikte okullarda görev yapan öğretmen sayısının 1 milyon 137 bini bulacağını aktaran Erdoğan, "Avrupa'da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye'dir" dedi.

Konuşmasında "Odaklanmamız gereken nokta eğitimin kalitesini artırmaktır" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Bunun için müfredat başta olmak üzere eğitimin içeriğini geliştirmemiz gerekiyor" diye konuştu. Erdoğan, 6 Eylül'de tüm kademelerde başlayacak yüz yüze eğitim dönemine ilişkin de "Okullarımızı açık tutmakta, çocuklarımızı akranlarıyla birlikte en iyi eğitim öğretimi vermekte kararlıyız" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamlarından satır başları şöyle:

"20 bin öğretmenimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Görev yerlerinizde başarılar diliyorum. Okullarımızda görev yapan öğretmen sayımız 1 milyon 137 bini bulacak. Ülkemizde 2002 yılında 500 bin civarında öğretmenimiz vardı. Şu anda okullarımızda görev yapan öğretmenlerimizin 700 binini bizim dönemimizde atayarak ihtiyacımızı kapattık. Okullarımızın ve sınıflarımızın öğrenci mevcutlarınız azarlattık. Ortalama sınıf mevcutlarımız 22 ile OECD ortalaması civarındadır. Türkiye'deki ortalama sınıf mevcutları İngiltere, Avustralya, Fransa gibi okullardan daha düşük, Almanya ve ABD ile aynı seviyededir. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da ilk okulda 15, ortaokul ve liselerde 13 öğrenci düşen OECD ortalamalarını geçtik.

'2 MİLYON TABLET DAĞITTIK, HERKESE 8 GB İNTERNET SAĞLADIK'

Eğitim, sağlık, adalet ve güvenlik temelleri üzerinde ülkemizi yükseltme sözü vermiştik. Çağın gerektirdiği her türlü bilgi ve beceriyle donatılmış insan gücümüzü demokrasimizin ve ekonomimizin lokomotifi olarak görüyoruz. Bu sürecin asli unsuru olan öğretmenlerimizin özlük haklarında büyük iyileştirmeler yaptık.

Avrupa'da son 20 yılda öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye'dir. AB'nin bu konudaki raporuna göre Avrupa'da zorunlu ders saati en düşük ülke yine Türkiye'dir. Avrupa'da öğretmenlerin yaklaşık yarısı işlerinde stres yaşadıklarını belirtirken Türkiye'de bu oran yüzde 20'lerdedir.

Eğitime yaptığımız büyük yatırımlarla okullarımızın fiziki ve teknolojik şartlarını da geliştirdik. Okullarımızın tamamını zenginleştirerek çağın imkanlarıyla donattık. Çocuklarımızın uzaktan eğitimini sağlamak için 2 milyon tablet dağıttık, herkese 8 gb internet sağladık.

'ODAKLANMAMIZ GEREKEN NOKTA EĞİTİMİN KALİTESİNİ ARTIRMAKTIR'

Attığımız bir diğer adım da ders kitaplarının ücretsiz verilmesidir. Çocuklarımız okula geldiğinde o öğretim yılında okuyacakları ders kitaplarını hazır buluyorlar. Hem öğretmenlerimizin durumlarını iyileştirmeyi, hem okullarımızın altyapılarını güçlendirmeyi sürdürüyoruz.

Eğitimin niteliğini ve kalitesini yükseltme hedefimizde öncelikle altyapıyı geliştirdik, teknolojik yatırımlarını yaptık. Bundan sonra odaklanmamız gereken nokta eğitimin kalitesini artırmaktır. Eğitimin içeriğini geliştirmemiz gerekiyor. Eğitim sisteminin kalitesini belirleyen en önemli unsur ise öğretmenlerdir.

'ÇOCUKLARI OKULLARDAN UZAK TUTMA LÜKSÜMÜZ KALMADI'

Salgın devam ediyor ama çocukları okullardan uzak tutma lüksümüz kalmadı. Çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde zihinsel, bedensel, kültürel gelişimleri bakımından okulların açık tutulması önemlidir. Gerekli her türlü tedbiri alarak çocuklarımızı pazartesi günü okullarıyla buluşturuyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız kuralları ve ilkeleri belirlediler. Öğretmenlerimizden isteğim, bu kuralların uygulanmasıdır. Aşılarınızı yaptırarak çocuklarımıza ve topluma örnek olacağınıza inanıyorum. Okullarımız eğitime hazır durumda."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol