AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarmak için hazırlıkları tamamladıklarını bildirdi.

Erdoğan: Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık" açıklamasını yaptı.

Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü için 81 ilden öğretmenlerin buluştuğu kutlamada konuştu.

"Öğretmenlerimizin sıkıntılarını kendi sıkıntımız görerek şartları zorlama pahasına gereken her türlü adımı atıyoruz" iddiasında bulunan Erdoğan, "Öğretmenlerimizin haklarını güvence altına alacak bir Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Gerek Milli Eğitim Bakanlığımızda gerek özel okullarımızda gerekse Türkiye Maarif Vakfımızda görev yapan öğretmenlerimize selamlarımı gönderiyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün ülkemize, milletimize, öğretmenlerimize hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum.

Bugün emekliliğini yaşayan öğretmenlerimize fedakârlıkları için teşekkür ediyorum, sağlıklı, hayırlı mutlu ömürler temenni ediyorum. Üzerimde emeği olan bütün öğretmenlerime şükranlarımı sunuyor, hayatta olanların tek tek ellerinden öpüyorum.

Ne yaparsak yapalım öğretmenlerimizin hakkını ödeyemeyeceğimizin farkındayız. Nasıl öğretmenlik sadece ücreti mukabili yapılan bir meslek değilse öğretmenlerimiz için yapılanlar da onların emeklerinin karşılığı olamaz.

Son 19 yılda eğitim, öğretim her alanında attığımız adımlarla ülkemizi hedeflerine yaklaştırırken diğer taraftan öğretmenlerimize minnet borcumuzu yerine getirmeye çalıştık. En önemli mesele altyapı eksikliğini gidererek okullarımızı çok ileri standartlara hamdolsun kavuşturduk. Derslik sayımızı 601 bin seviyesine çıkartarak ülkemizin her bir köşesini modern eğitim kurumları ile donattık.

713 bin 625 öğretmenimizin atamasını yaparak okullarımızın kadro ihtiyacını çözdük. 2002 yılında ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken bu sene aynı sayı 23'e indi. Ortaöğretimde bu rakam 30'dan 22'ye geriledi. Ülkemizin tüm coğrafi bölgelerindeki öğretmen norm doluluk oranları birbirine yakın seviyeye ulaşmıştır.

Ders kitaplarını ücretsiz dağıtarak her sene başında yaşanan kargaşanın önüne geçtik. 81 vilayetimizin tamamına kazandığımız dijital kütüphane, spor salonu ve laboratuvarlarla okullarımızın arasındaki farklılıkları önemli ölçüde giderdik. Evlatlarımıza modern, özgür, kendi kabiliyetlerine daha uygun dersleri seçme imkanı sunduk.

Çocuklarımızın ayağına adeta pranga vuran katsayıyı kaldırarak mesleki eğitimi çok daha cazip hale getirdik. Jakoben eğitim modeli yerine her bir öğrencimizin içindeki yeteneği keşfetmeyi amaçlayan bir yaklaşımı eğitim sistemimize hakim kıldık. Ülkemizi müfredat ve içerik açısından günümüzün ihtiyaçlarıyla uyumlu çehreye kavuşturduk."