AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e açtığı 250 bin liralık tazminat davasını kaybettiği ortaya çıktı. Kararı, Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan köşesinden duyurdu.

Erdoğan, Özgür Özel'e açtığı tazminat davasını kaybetti
Fotoğraflar: AA

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Aralık 2020'de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e açtığı 250 bin TL’lik manevi tazminat davasını kaybettiğini duyurdu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Aralık 2020'de AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefete yönelik “beşinci kol” ifadesine tepki göstermişti. Özel, Erdoğan'ın "Son 7 yıldır saldırıları nasıl boşa çıkardıysak, bu beşinci kol faaliyetlerini de aynı şekilde hüsrana uğratacağız" sözleriyle muhalefeti işaret ettiğini söylemiş "Bu Franco özentisi diktatör bozuntusuna milletimiz ilk sandıkta, geldiği sandığı gösterip geldiği gibi gönderecektir" demişti.

Erdoğan kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Özel’e 250 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın açtığı davanın dilekçesinde Özel’in toplantıda “Erdoğan’a yönelik, kişilik haklarını ihlal edici mahiyette, şahsiyet haklarına saldırı kastıyla, fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu” belirtti.

DAVA REDDEDİLDİ

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan'ın aktardığına göre Erdoğan'ın Özel'e açtığı dava reddedildi.

"Beni asıl heyecanlandıran ise bu karar verilirken yazılan gerekçe" diye yazan Pehlivan şu ifadeleri kullandı:

“Bundan iki yıl önceydi...

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefete yönelik “beşinci kol” ifadesine tepki gösterdi. Özel “beşinci kol” terimini ilk kullanan kişinin İspanya diktatörü Franco olduğuna işaret etti ve Erdoğan’ı, “Franco özentisi diktatör bozuntusu” diye eleştirdi.

Sonrası malum, Erdoğan da Özel hakkında 250 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

İşte duydum ki o davada karar çıkmış. Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi davanın reddine karar vermiş. Beni asıl heyecanlandıran ise bu karar verilirken yazılan gerekçe. Özetleyerek alıntılıyorum:

“Somut olayda, davacı Sayın Cumhurbaşkanının toplum tarafından azami seviyede bilinen, tanınan, konuşma ve davranışları tüm toplumca ayrıntılarıyla takip edilen, icraatı herkesi etkileyen veya etkileme potansiyeline sahip bir kimse olması ve en yüksek yürütme ve devlet makamında bulunması itibarıyla, kendisine muhalefet edilmesi ve işbu muhalefetin de kendisini sertçe eleştirmesi gayet tabiidir; bu durumda davacı Sayın Cumhurbaşkanının kendisine yönelik şiddetli siyasi eleştiri içeren ifadelere karşı aynı durumda olmayan kimselerden daha yüksek seviyede tahammül göstermek mevkisinde olduğu değerlendirilmektedir.”

Haliyle Erdoğan bu karardan hiç hoşnut olmamış. Dosya şimdi istinafta, bakalım orası ne diyecek...