birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Erdoğan: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde 100'ün üzerinde profesör var

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu üniversitede 100'ün üzerinde profesör ve bir o kadar da doçent bulunduğunu söyleyerek, "kulakları olmayanlar duymazlar" dedi.

GÜNCEL 12.02.2021 14:14
Erdoğan: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde 100'ün üzerinde profesör var
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ndeki fakülte ek bina açılışında açıklamalarda bulundu.

Açılan yeni üniversitelere ilişkin 'profesörü olmayan üniversiteler açtınız da ne oldu' şeklinde eleştiriler geldiğini söyleyen Erdoğan, "Rektörümüzden öğrendim ki, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde 100'den fazla profesör ve bir o kadar da doçent seviyesinde akademisyen var" dedi. Üniversitenin ilk akademik olarak daha üst sıralara çıkmasını istediklerini kaydeden Erdoğan, "Bu konuda size güveniyoruz" şeklinde konuştu.

İBB'NİN TABLET PROJESİNİ HEDEF ALDI

Burada yaptığı konuşmada, Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) ‘40 bin tablet’ projesini de hedef alan Erdoğan, "Geçtiğimiz günlerde baktım birisi öğrenci sayısının 3.5 milyonu geçtiği koskoca İstanbul'da 40 bin tablet dağıtmakla övünüyor. Birileri de bunu şişirdikçe şişiriyor. Böyle allamak pullamak olur mu?" dedi.

'Milli Uzay Programı'na gelen eleştirilere de yanıt veren Erdoğan, muhalefete tepki gösterdi. Erdoğan, "Uzay programı açıklarsınız yapacak başka işiniz mi kalmadı derler. Kurum bütçesiyle bir çok farklı kurumun aynı amaç doğrultuyla yürüttükleri bütçelerinin farkını bilmeden bu parayla mı diye burun kıvırıyor. Yarın öbür gün uzaya kendi aracımızı, bilim insanımızı gönderdiğimizde dünyaya mı sığmadınız diyeceklerini şimdiden duyar gibiyim" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bugün bir kez daha ana-baba ocağım Rize'de olmaktan ve sizlerle bir araya gelmekten büyük bir memniyet duyuyoruz. Bir televizyon programında birileri, üniversitelerimizin sayılarıyla dalga geçerken, bir taraftan da 'Bugün profesörü olmayan üniversiteler var, bunlarla mı övünüyorlar' diyordu. 100'ün üzerinde profesörü olan, doçenti olan vs...

Mutluyuz, hafta sonunu zor çektim. Ankara'da da Yunus Emre Haftası vesilesiyle kongre merkezimizde muhteşem bir geceye yetişeceğiz. Salı sabahına kadar buradayız. Cuma namazımızı da Ahmet Erdoğan Camimizde kıldık. Yarın, çok daha farklı, denizin üzerinde inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanımızın inşaatını yerinde görelim istiyorum. Bitince havalimanımız buradan, 25 dakika olacak. Rize merkez 20 dakika olacak. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin ulaşımının nereden nereye geldiğini göstermesi bakımından önemli. Cankurtaran Tüneli'ni de düşündüğümüzde Artvin'e mesafenin ne kadar kısaldığını görüyoruz. Yol medeniyettir dedik bu adımları atıyoruz. Ayder Yaylası'ndaki çalışmaları yerinde görmek istiyorum. Ovit Tüneli'ni açtık. Tünel'deki son durumu da görelim istiyorum. Yakında Yusufeli Barajı inşaatını da arkadaşlarım takip ediyor. Yusufeli Barajı'yla enerjide, sulamada devasa bir adım atmış oluyoruz. Pazartesi günü Rize'de, salı günü Trabzon'da ilk kongremiz var. Daha sonra Ankara.

Rizemizde yaklaşık 70 yıllık geçmişi olan yükseköğrenim konusundaki yapılaşma, 2006'da üniversitemizle taçlandırmıştık. Sonradan ismimizin verildiği üniversitemize her türlü desteği sağlıyoruz. 18 bini bulan öğrenci sayısıyla üniversitemiz iftihar ettiğimiz seviyeye geldi. Üniversitemizin önce ülkemizde ilk 10'a ardından dünyada ilk 500'e girmesini bekliyoruz. Recep Tayyip Erdoğan ismini taşıyan bir üniversiteye yakışan da budur. Adım adım üniversitemizi buralara çıkaracağız. Lojmanlarımızla bir başka güç, güzellik kattığımıza inanıyorum. İstedik ki bu lojmanlarla tüm hocalarımızın ayağına gidelim, yavrularımız orada eğitimlerini alsınlar, sıkıntı çekmesinler. Bunun dünyada örnekleri var, dünyada varsa bizde de olacak dedik.

'MİLLİ UZAY PROGRAMI'

Milli Uzay Programımızı paylaştık. Türkiye'nin böylesine iddialı hedefler ortaya koyması, kalbinde azıcık ülke sevgisi olanları heyecanlandırdı. Ancak bir kesim var ki, her olumlu gelişme onların üzerine kabus gibi çöküyor. Dnyada kendi ülkesinin felaketini dileyecek, her felaketten haz duyacak kadar insanına yabancılaşmış başka bir kesim var mı bilmiyorum. Bu kesimi mazur görmek istiyoruz ancak bu hüsnü niyeti bile hak etmiyorlar.

Bölünmüş yol yaparsınız 'Buraya uçak mı inecek', uzay programı açıklarsınız 'Başka işiniz mi kalmadı' derler. Yarın öbür gün uzaya kendi bilim insanımızı gönderdiğimizde 'Dünyaya mı sığmadınız' diyeceklerini duyar gibiyim. Her ilimizde üniversite kurduğumuzda bunların nasıl feveran ettiğini unutmadık. Bunların asıl sıkıntısı siyasetten iş dünyasına medyadan akademiye uzanan toplumu yönetebildikleri gizli iktidarlarının yıkılıyor olması. Kimsenin lafında, peynirinde, gemisinde gözümü yok. Yürütülen işlere takoz olmaya izin vermeyiz.

'HİÇBİR BELEDİYE CUMHURBAŞKANI ONAYI OLMADAN YURT DIŞINA BORÇLANAMAZ'

Hiçbir belediye, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın olurunu almadan tahvil çıkaramaz. Cumhurbaşkanı'nın onayı olmadan yurtdışından borçlanamaz. Ana muhalefetin başındaki zat, şu kadar ucuz faizle yurtdışından borçlanma yaptık. Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığımız bunun nasıl bir yalan olduğunu açıkladı. Yarışa girmek güç ister. Yarışa girmek istikrar ister. Bunlarda yok.

Geçtiğimiz günlerde birisi öğrenci sayısının 3,5 milyonu geçtiği İstanbul'da 40 bin tablet dağıtmakla övünüyor. Böyle allamak pullamak olur mu? MEB'in dağıttığı 2 milyon tableti bırakıyorum, Şahinbey ilçe belediyesinin 40 bin tableti kimse görmüyor.

'UZAYA DA GİDECEĞİZ, BÖLGESEL LİDER DE OLACAĞIZ'

Türkiye, 2023 hedeflerine de ulaşacak, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına da girecek, uzaya da gidecek, küresel ve bölgesel lider de olacak. Biz buna inanıyoruz. İnanmak ve harekete geçmek başarının yarısıdır.

Öğretim elemanı sayımız 180 bine çıktı. Öğrenci sayısı itibariyle Avrupa'da üniversiteye erişimde ilk sıraya çıktık. Bütçeden ayırdığımız payı 2,5 milyar liradan 36 milyar liraya yükselttik. Sadece sayısıyla değişimlerle yetinmedik, kalite odaklı yapısal dönüşümler de gerçekleştirdik. Her ile bir üniversite projemiz ve üniversite sayısındaki artış bazı tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Bu atılımımızı yeni proje ve programlarla geliştirdik. Hala Anadolu'daki üniversitelerin başarısız olmasını isteyenler var.

Ülkemizin dört bir yanındaki üniversitelerde eğitim gören 200 bini aşkın yabancı öğrenci, bu konuda kat ettiğimiz mesafenin işaretidir. Anadolu'da yeni kurulmuş üniversitelerimizi köklü üniversitelerle eşleştirme projemizin yeni bir atılama vesile olmasını diliyorum.

'ÖZELEŞTİRİ YAPMAK İSTİYORUM'

Bir hususta özeleştiri yapmak istiyorum. Tarihimizin en büyük altyapı hamlesini gerçekleştirdik. Aile, eğitim ve kültür konularında arzu ettiğimiz inkişafı sağlayamadığımızı da kabul etmemiz gerekiyor. Bizden önceki neslin, bizim neslimizin, bizden sonraki neslin ilk hayat�� bu çarpıklıklarla mücadele ile geçti. Ailemize, inancımıza, kültürümüze sahip çıktık. Ayasofya'dan başörtüsüne kadar her alanda süren bu mücadele hem bizi yetiştirdi, hem diri tuttu. O eksikleri gidermemiz lazım. Aileden eğitime, kültürden sanata bu alanları önceliklerimizin en başına alacağız."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol