birgün

21° AZ BULUTLU

GÜNCEL 21.02.2020 15:10

Erdoğan: Rejim çekilmedikçe bizim çekilmemiz söz konusu değil

İdlib konusunda açıklamalarda bulunan Erdoğan, Suriye hükümeti çekilmedikçe kendilerinin çekilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Erdoğan, bu akşam Putin ile görüşeceğini bildirdi

Erdoğan: Rejim çekilmedikçe bizim çekilmemiz söz konusu değil

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İdlib gerilimi hakkında konuşan Erdoğan, "Rejim bu zulmü durdurmadığı sürece çekilmemiz söz konusu değil. Ateşkesi ancak böyle yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları şöyle:

Sayın Merkel, Sayın Macron ile yaptığımız görüşmede bu konuları ele almak suretiyle İdlib'de ateşkesin yapılması için bu daveti yaptılar. Bu davet karşısında, henüz beklenen cevap vardır diyemem. 4'lü zirve için 5 Mart'ta İstanbul'u teklif ettiler. Putin henüz onlara arzu edilen cevabı vermedi. Bu akşam saat 18.00 gibi Putin ile telefon görüşmem olacak. Biz İdlib'deki tüm gelişmeleri ele alacağız.

Yoğun bir savaş devam ediyor. Muhaliflerle rejim arasındaki çatışmalarda bizim oradaki şehidimiz, araç gereç imhası söz konusuydu. Son rakama göre 150 civarında rejim mensubu etkisiz hale getirildi. Çok sayıda araç gereç imha edildi. Rejim bu zulmü durdurmadığı sürece çekilmemiz söz konusu değil. Ateşkesi ancak böyle yapabiliriz.

1 milyona insan bize doğru göç ediyor. Biz bunları nerelerde kalkıp nerelerde iskan edeceğiz? Gıda, giyecek şeklinde yardımlarımız var. Merkel 25 milyon Euro söz vermişti. Daha henüz Kızılay'a gelmedi. Macron'a da aynısını söyledim. Putin ile görüşmeyle hayırlı bir adım atmış oluruz.

LİBYA

Hafter bizim için muhatap değil. O maaşlı bir lejyoner. Biz hep Sarrac ile görüştü. Batı Sarrac'ı davet ettiği yere Hafter'i de davet ediyor. Bugün yine bunları söyledim. Türkiye orada eğitimci olarak var. Bunun yanında da SMO'dan da insanlar var. Şu anda Rusların Wagner'i 2500 orada... Bunları niye konuşmuyorlar? Bir diğeri Cizvitler Sudan'dan, Sudan'ın kendisi var. 15 bine yakın terörist var. Kimse bunları gündeme getirmiyor. Suriye halkının nasıl daveti üzerine oradaysak, Libya'da da Libya halkının daveti üzerine anlaşmamızı yaptık.

PATRIOT KONUSU

S-400 gündemdeyken, Sayın Trump'a 'Bize Patriot verin. Tek düze çalışmak istemiyoruz' dedik. Bize olumlu bir cevap veremediler."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız