birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

Erdoğan, Roma'da Biden ile görüştü: Beyaz Saray'dan S-400 ve 'hukuk' vurgusu

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, Roma'da görüştü. Görüşmenin 20 dakika sürmesi bekleniyordu ancak yaklaşık 70 dakika sürdü. İki liderin, 'ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi konusunda ortak mekanizma kurulması için mutabık kaldığı' öğrenildi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, S-400 ve 'hukukun üstünlüğü' vurgusu yer aldı.

SİYASET 31.10.2021 11:08
Erdoğan, Roma'da Biden ile görüştü: Beyaz Saray'dan S-400 ve 'hukuk' vurgusu
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, Roma'daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında görüştü. 20 dakika sürmesi öngörülen görüşmede Erdoğan, ABD Başkanı seçilmesinden bu yana Biden'la ikinci defa bir araya gelmiş oldu. Ancak TSİ 12.15'te başlayan görüşme, beklendiği gibi 20 dakika değil, bir saati aşarak yaklaşık 70 dakika sürdü.

'ORTAK MEKANİZMA' MUTABAKATI

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmeye, iki ülkenin dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Antony Blinken de katıldı.

AA’nın aktardığına göre, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve geliştirmek için ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındı.

BEYAZ SARAY'DAN S-400 MESAJI

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise "Türkiye önemli bir savunma ortağı ve NATO müttefiği" olduğu kaydedilerek, "S-400 konusunda çekincemizi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularındaki endişelerimizi ilettik" ifadeleri kullanıldı.

Beyaz Saray açıklamasında ayrıca, “Biden aynı zamanda, güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının, barış ve refah için hukukun üstünlüğünün önemini vurguladı” denildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI: NATO İTTİFAKINA VURGU YAPILDI

Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasında, “Pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı. İki lider Türkiye-ABD ilişkilerini daha güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu ve bu doğrultuda ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldı” ifadeleri kullanıldı. Açıklama şu sözlerle devam etti:

“İkili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda karşılıklı olarak atılacak adımların müzakere edildiği görüşmede, NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı. Görüşmede, iklim değişikliği konusunda karşılıklı olarak atılan adımlardan duyulan memnuniyet dile getirildi.”

TÜRK YETKİLİ: GÖRÜŞME OLUMLU HAVADA GEÇTİ

Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın görüşmesi çok olumlu bir havada geçti” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve geliştirmek için ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi.

GÖRÜŞME ÖNCESİNDEKİ GELİŞMELER

Biden, görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD'li bir gazeteciden gelen "Türkiye'ye F-16'ları vermeyi planlıyor musunuz?" sorusuna "İyi bir sohbet gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

Görüşme öncesinde gazetecilere bilgi veren üst düzey bir ABD'li yetkili, Biden'ın Erdoğan’a, 'aceleyle karar alınan adımların ikili ilişkilere fayda getirmeyeceği ve krizlerden kaçınılması gerektiği' mesajını vereceğini ifade etmişti.

Reuters'a konuşan yetkili, geçtiğimiz hafta 10 büyükelçi krizine atıfta bulunarak, "Başkan kesinlikle, gelecekte o tür krizlerden kaçınmanın bir yolunu bulmamız gerektiğini ve aceleci davranışların ABD-Türkiye ortaklığı ile ittifakına fayda getirmeyeceğini söyleyecek" demişti.

Yetkili, Erdoğan ABD Büyükelçisi'ni sınırdışı etmiş olsaydı iki lider arasındaki görüşmenin yapılmayacağını da ekleyerek, bu meselenin 'en azından şu an için' çözüldüğünü belirtmişti.

erdogan-biden-gorusmesi-basladi-938178-1.

BIDEN’A F-16 BASKISI: TÜRKİYE’YE UÇAK SATMA

ABD ile Türkiye arasında son günlerde F-16’lar konusunda kritik bir gelişme yaşanmıştı.

Geçen hafta Temsilciler Meclisi'nin 11 üyesi, Biden yönetimine gönderdikleri mektupta Türkiye'ye F-16 satılmaması için çağrıda yapmış, olası bir satışın ise Kongre'de veto edileceği uyarısında bulunmuştu.

Mektupta Erdoğan'ın geçen Eylül ayında Rusya'dan yeni S-400 füze savunma sistemleri alacağını duyurduğunun hatırlatan Temsilciler Meclisi üyeleri, Kongre'nin böyle bir ihracata engel olmak için birlikte hareket edeceğinden emin olduklarını iletmişlerdi.

Erdoğan bu haberlere dair açıklamasında, "Bu konu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35'ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu" demişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol