Sosyal konut projesi ve dar gelirlilerin haciz sorunlarının görüşüldüğü kabine toplantısı sona erdi. Erdoğan toplantı sonrası kameralar karşısına geçti. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini başlattıklarını ileri süren Erdoğan, detay vermedi.

Erdoğan 'sosyal konut projesi' dedi, detay vermedi

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Saray'da toplandı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantının ana gündem başlığı yine ekonomi oldu.

81 ilde yapılacak sosyal konut projesinin ayrıntılarının ele alındığı toplantının bir diğer gündem maddesi takibe düşen kart borçlarıydı.

Toplantı sonrası AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kameralar karşısına geçti.

Erdoğan, konuşmasına Muharrem ayının mübarek olmasını dileyerek başladı.

Erdoğan, tahıl koridoru anlaşması için "Anlaşma tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Tahıl krizinin aşılması konusunda atılan adımların ülkemizin gayreti olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Sürecin sağlıklı şekilde yürümesi için gayret gösteriyoruz. Muhalefet idrak edemese de tahıl koridoru anlaşması insani ihtiyaçların karşılanmasına yönelik önemli bir diplomatik başarıdır," dedi.

Erdoğan ayrıca Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini başlattıklarını, dar gelirlilerin kira öder gibi ev sahibi olacağını söyledi. Erdoğan, bu konuda ayrıntıları daha sonra açıklayacaklarını duyurdu.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Türkiye'nin son 20 yılda demokrasi ve kalkınma yolunda kat ettiği mesafenin önemini, karşımıza çıkan küresel krizlerde bir kez daha görüyoruz. Son 20 yılda ülkemizin demokrasisini vesayetin cenderesinden çıkardık, temel hizmetlere yönelik alt yapımızı, adaletten emniyete, sanayiden spora kadar her alanda tamamlayarak ayağımızda geri kalmışlık prangasını attık. Her alanda hedeflerimizi büyüttük. Bu sürecin elde ettiğimiz kazanımların yanında büyük bedeller de ödedik. Bugüne kadar her başarımızı, sabra, azme borçluyuz. Önümüzdeki fırsatların ödediğimiz bedellerden çok daha büyük olduğunu bilerek hedeflerimize kararlılıkla yürüyeceğiz. Bizi bu tür oyunlarla sömürerek geri kalmışlığa mahkum edenler, artık kendi güvenlik ve refah seviyelerini korumakta zorluk çekiyorlar.

EKONOMİYİ ÖVDÜ

Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği ekonomik kriz ise makyajları dökmüş, gerçek yüzü ortaya çıkarmıştır. Ülkemizi uzun bir süredir küçük krizler üzerinden oyalayanların bu fırsata engel olmalarına müsaade etmeyeceğiz. Artık devlet ve millet olarak tüm bu hakikatlerin farkındayız. Ülkemize yapılan iç ve dış dayatmaları reddediyoruz. Bu anlattıklarımın hiçbiri hikaye değildir, senaryo değildir. Tam tersine yaşı 40'ın üzerinde olan her bir vatandaşımız filmi geriye sardığında bu etkilerin hayatlarındaki etkilerini iyi görecektir. Doğruyu eğriden ayırmazsak, hele bir de unutursak. Aynı felaketleri yaşamaya karşı bu tür hatırlatmaları zaman zaman yapıyoruz. Bunun için tercihimizi istihdamdan, yani vatandaşlarımızın işinden aşından huzurundan yana kullandık. Ve ihracatımızı 250 milyar dolar sınırına getirdik.

Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz %11 büyüme ile G20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştik. Mesela geçtiğimiz günlerde IMF dünyanın büyüme rakamını aşağı yönlü, ülkemizin büyüme oranını yukarı doğru güncellemiştir. Bu gelişmeler, küresel ticaretin hacmini azaltmış, işleyişini zorlaştırmıştır. Fiyatı neredeyse 11 kat artan doğalgazda yaptığımız %80'i geçen sübvanse sayesinde vatandaşlarımızın evlerini ısıtmalarını sağlıyoruz. Aldığımız ve alacağımız tedbirlerle bu istismarcıların kötü niyetlerini ellerinde patlatmakta kararlıyız.

KILIÇDAROĞLU'NA FINDIK FİYATI YANITI

Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz reformlar sayesinde başarıyla sürdürüyoruz. Yılın ilk yarısındaki gerçekleşmeler, 2022'yi 47 milyon turist ve 37 milyar dolar Turizm geliriyle hedeflerimizin üzerinde bir seviyede kapatacağımıza işarete ediyor. İnşallah ilerleyen dönemde bu seviyeyi de aşacağımıza inanıyorum. Gördünüz, Ordu'da fındık fiyatlarını açıkladık. Bay Kemal yine şaşırdı. Diyor ki '72 TL olarak düşündüm'. Sen düşünmeye devam et. Biz icraattan bahsediyoruz Bay Kemal. Senin icraatın var mı? Yavru ortağı da 75 düşünüyormuş. 1 dolardan, 3 doların üzerine fındık fiyatlarını nasıl getirdik buna bakın. Vatandaşın dili, gönlü başka, vatandaşın dilinden ve gönlünden geçeni biz meydanda açıkladık."

Erdoğan ayrıca Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini başlattıklarını, dar gelirlilerin kira öder gibi ev sahibi olacağını söyledi. Erdoğan, ayrıntıları daha sonra açıklayacaklarını duyurdu.