birgün

22° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 09.10.2019 07:44

Erdoğan talimat verdi damat ‘çalışma yok’ dedi

Bakan Albayrak ve Bakan Selçuk, “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok, popülist davranamayız” dedi. Bakanlara yanıt, EYT SYD Derneği Başkanı Özüpak’tan geldi: “Bu söylemlere riayet etmiyoruz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak raporu bekliyoruz”

Erdoğan talimat verdi damat ‘çalışma yok’ dedi

AKP’nin Kızılcahamam kampında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili sorulara karşılık “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” dedi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise bu konuda popülist davranamayacaklarını belirterek, “Yıllık 30 milyar liralık bir ek bütçe gerektirir” diye konuştu.

Bakanlara yanıt, EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak’tan geldi. Özüpak, dün sosyal medyada paylaştığı videoda, şu ifadeleri kullandı: “Gün geçmiyor ki EYT ile ilgili bir haber çıkmasın. Her yerde, her ortamda, her siyasetçinin ağzındayız. Biz erken emeklilik isteyen olduk, bütçeye ekstra yük getiren olduk, türemiş olduk, köpük olduk, boş işler olduk onların söylemleriyle. Ama biz haklı mücadelemizden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Anayasal hakkımız vardı, emeklilik hayalimiz vardı, bu hayallerimizi gerçekleştirmek adına haklılığımız doğrultusunda bu mücadelemizi buralara taşıdık.”

SON ARKADAŞIMIZ EMEKLİ OLANA KADAR…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin tarafından bir rapor hazırlandığına dikkat çeken Özüpak, bu kapsamda 5 Eylül’de Bilgin’le Çankaya Köşkü’nde yaptıkları görüşmeyi hatırlattı. Bakanların söylemlerine riayet etmediklerini, Cumhurbaşkanı’na sunulacak raporu beklediklerini dile getiren Özüpak, “Bakan Selçuk ile Bakan Albayrak’ın başından beri bizi yük olarak gördüğünü biliyoruz. Bu rapor sonrasında ben inanıyorum ki Cumhurbaşkanımız bize bir açıklama yapacak. Mücadelemiz sonuna kadar, son arkadaşımız emekli olana kadar devam edecek” diye konuştu.

EYT SYD Derneği İl Koordinatörü Alper Özüpak ise Bakan Selçuk’un açıklamasına dikkat çekerek, “EYT’nin çözümü için bakanımız ‘Popülist davranmayacağız’ demiş. Biz de sandıkta ‘realist olacağız’ ve gereğini yine yeniden yapacağız” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ EYT DERNEĞİ ÇERKEZKÖY'DE ŞUBE AÇTI

Bakanların bu olumsuz açıklamalarına karşın EYT’liler mücadeleyi büyütüyor. Federasyonlaşma kararı alan EYT’liler, bu karar doğrultusunda hemen her hafta ayrı bir ilde EYT derneği açıyor. Son olarak Trakya Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği, geçen hafta sonu düzenlenen törenle Çerkezköy şubesini açtı. Törene Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, İYİ Parti ve CHP’nin ilçe başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda EYT’li yurttaş katıldı. Açılışta konuşan Dernek Başkanı Nihan Zafer Cebeci, “Bizler zamanında yapılan anlaşmaya uyduk, senelerimizi doldurduk, primlerimizi de doldurduk. Şimdi artık kenara çekilip dinlenmek istiyoruz. Biz kenara çekilelim ki gençler de iş bulabilsinler. Ama öyle bir yaştayız ki işveren ‘sen yaşlısın’ diyor, bizi emekli edin dediklerimiz ise ‘sen gençsin’ diyor” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız