birgün

22° AÇIK

Erdoğan: Türkiye demokraside çok yara aldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulundu. "Her 10 yılda bir tekrarlanan darbeler sebebiyle Türkiye demokraside çok yara aldı" ifadelerini kullanan Erdoğan, eğitim sistemine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu: "28 Şubat zihniyetinin bir hançer gibi sapladığı katsayı sisteminin olumsuzluklarını bugün bile hissediyoruz." Erdoğan konuşmasında ayrıca ocak ayı sonunda 15 bin öğretmen ataması daha yapılacağı bilgisini verdi.

SİYASET 10.01.2022 15:07
Erdoğan: Türkiye demokraside çok yara aldı
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Açılış Programı'nda açıklamalarda bulundu. Konuşmasına "Her 10 yılda bir tekrarlanan darbeler sebebiyle Türkiye demokraside çok yara aldı" sözleriyle başlayan Erdoğan, eğitim sistenine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

"Özellikle darbe ve vesayet dönemlerde eğitim sistemize yapılan anti demokratik müdahalelerle eğitim sistemimiz iyice çıkmaza sürüklendi. 28 Şubat zihniyetinin bir hançer gibi sapladığı katsayı sisteminin olumsuzluklarını bugün bile hissediyoruz" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Köy enstitüsü gibi denemeler ideoloji yükleme aracı haline getirildiği için hüsranla sonuçlandı. Kalkınma yarışına girdiğimi ülkeler hızla gelişirken biz geri kalmışlığa mahkum edildik. İmam hatip okulları tehdit olarak değerlendirildi. Teknik liseler ise ağır darbelere maruz bırakıldı" dedi.

15 TEMMUZ İKAZI

"İkna odaları ve katsayı utancını bu ülkeye yaşatan zihniyetin son günlerde tehdit diline yeniden sarıldığını görüyoruz" iddiasında bulunan Erdoğan, "Buradan şu ikazı yapmak istiyorum: 15 Temmuz'da şahit olduğumuz, milletimizin hak ve özgürlüklerini koruma konusundaki kararlılığını açıkça göstermiştir. Türkiye'yi 28 Şubat karanlığına geri döndürmeye kimsenin gücü yetmeyecektir" diye konuştu.

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK

Erdoğan konuşmasında ocak ayı sonunda 15 bin öğretmen ataması daha yapılacağı bilgisini verdi.

Erdoğan'ın açıklamalarından diğer satır başları şöyle:

"Ülkemiz ekonomisinin güçlenmesi için mesleki eğitime önem veriyoruz. Geçmişin hatalarını telafi etmek zaman alır. Mesleki ve teknik alandaki tecrübemizi uluslararası taşımak için yeni adım atıyoruz. Uluslararası mesleki ve teknik liselerle gönül coğrafyamızdan gelecek gençlere mesleki eğitim imkanı sağlayacağız. Döner sermaye gelirlerinden alınan yüzde 15'lik Hazine kesintisini yüzde 1'e düşürdük. Meslek liselerimizin üretim kapasitelerini arttırarak eğitim almalarının önünü açıyoruz. Salgın sürecine rağmen gelirlerimiz arttı. Öğrencilerimizin okurken Asgari Ücret kadar gelir elde etmelerini de sağlayacağız.

Genç işsizlik için mesleki eğitim merkezlerimiz adımımız. 3 ay önce bu salonda bazı düzenlemeler yapacağımızı belirtmiştik. Mesleki eğitim merkezlerindeki çırak öğrencilere asgari ücretin yüzde 30'u yani 1276 lira ücret ödenmesini sağlayan kanun değişikliği tamamlandı. 12. sınıf öğrencilerine ise asgari ücretin yarısı kadar 2126 lira ödeme yapılacak. Bu ücretlerin tamamı devlet katkısı olarak karşılanacak. Öğrencilerimizin iş kazaları ve meslek kazalarına karşı sigortasını yapacağız. Talepte ciddi artış yaşandı. Yıl sonuna kadar 1 milyon genci mesleki eğitim merkezlerine dahil etmeyi planlıyoruz.

Özel sektörün destek vermediği mesleki ve teknik eğitim başarıya ulaşamaz. OSB'de yer alan tüm sektörlerimiz eğitim süreçlerine dahil olacak. Genç işsizlik oranının düşmesinde önemli rol oynayacak. Bu önemli projenin hayırlı olmasını diliyorum. Artık şu gerçeği göreceğiz; Organize sanayi bölgelerinin içinde okullar… Dolayısıyla stajlarını her yönüyle okulundan hemen organize sanayi bölgesindeki işine giderek gerçekleştiren siz gençler… Bunu Çin, Japonya başarıyor… Biz neden başarmayalım? Aynısını biz de yapacağız."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol