birgün

9° AÇIK

SİYASET 07.09.2020 14:12

Erdoğan: Türkiye salgından en az etkilenen ülkelerden biri

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni'nde yaptığı açıklamalarda ekonomideki son durumu değerlendirdi. Türkiye'nin salgından en az etkilenen ülkelerden biri olduğunu savunan Erdoğan, " İş gücü piyasasından ticarete, ekonomiden turizme kadar pek çok alanda salgının artçı şoklarını halen hissediyoruz" dedi. Geçtiğimiz günlerde Giresun'da yaptığı miting nedeniyle eleştirilen Erdoğan, halkı düğünlerden vazgeçmeye çağırdı.

Erdoğan: Türkiye salgından en az etkilenen ülkelerden biri

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Ekonomideki son durumu değerlendiren Erdoğan, "15 Temmuz'dan sonra ekonomide yeni bir döneme girdik" dedi.

Salgından hasarsız çıkmanın mümkün olmadığını ancak Türkiye'nin salgından en az etkilenen ülkelerden biri olduğunu savunan Erdoğan, "Covid-19 sağlıkla ilgili bir kriz olsa da, hayatımızın her alanını derinden sarsmıştır. İş gücü piyasasından ticarete, ekonomiden turizme kadar pek çok alanda salgının artçı şoklarını halen hissediyoruz" ifadelerini kullandı.

IMF’nin Türkiye'den 5 milyar dolar borç istediği yönündeki açıklamalarını da yineleyen Erdoğan, “Gidin IMF’den borç alın dediler. Biz, asla IMF kapısını çalan bir iktidar olmayacağız. Ama IMF bizim kapımızı çaldı. IMF bizden 5 milyar avro borç istediler. O zaman başbakan olarak dedim ki ‘verin’. Sonra dedik ki ‘bugün bize borç verenler, yarın talimat verir.’ Daha sonra da vazgeçtiler. ‘Bunlar çılgın Türkler’ dediler” diye konuştu.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"İstihdamda ve ihracat siparişlerinde önemli bir iyileşme görünüyor. Bankacılık sektörümüzün oldukça sağlıklı bir görünüme sahip olduğunun altını özellikle çizmek istiyorum. IMF kapılarında 1 kaç milyar dolar için beklendiği günleri hatırlıyorum. Türkiye ekonomisinin IMF komiserlerine teslim edildiği günleri hatırlıyorum. Gidin IMF’den borç alın dediler. Biz, asla IMF kapısını çalan bir iktidar olmayacağız. Ama IMF bizim kapımızı çaldı. IMF bizden 5 milyar avro borç istediler. O zaman başbakan olarak dedim ki ‘verin’. Sonra dedik ki ‘bugün bize borç verenler, yarın talimat verir.’ Daha sonra da vazgeçtiler. ‘Bunlar çılgın Türkler’ dediler."

Erdoğan'ın açıklamalarından diğer satır başları şöyle:

"Türk sigorta ve emeklilik sektörü ne kadar yüksek düzeyde fon biriktirirse, ülkemizin büyümesine ve kalkınmasına o derece destek verecektir. Devletin desteği ve teşvikiyle fon tutarı 154 milyar liraya ulaşan bireysel emeklilik sisteminde yapılacak atılımlarla reel sektöre uzun vadeli ve düşük vadeli kaynak sağlanabilecektir.

6 köklü kurumumuzun faaliyetlerinin tek çatı altında toplanması bu şirketlerin verimliliğini artıracaktır. Türk sigortacılığının en önemli sorunu sektörün belirli branşlarda yoğunlaşması ve yeni ürün geliştirmekte yetersiz kalmatır. Türk Sigorta, yenilikçi bakış açısıyla sigortacılığın daha geniş kesimlere ulaşması anlamında önemli bir misyon üstlenecektir. Yeni yapının kâr gayesinin yanında kamu yararını da önceleyen bir sistemle çalışması sistemin yenilikçilik açığını giderecektir.

Türkiye'den bölgesel bir sigorta lideri çıkarma hedefimize bir adım daha yaklaştığımıza inanıyorum. Adını gücünden alan Türkiye Sigorta'nın, sigorta sektörümüze küresel rekabete taşımasını ümit ediyorum.

'DÜNYA HİÇBİR ŞEYİN ESKİSİ GİBİ OLMADIĞI BİR DÖNEME GİRDİ'

Maddi zenginlik olarak bizden kat be kat üstte olan devletler bu süreçte kamu güvenliğinden temel sağlık ihtiyaçlarının teminine kadar birçok alanda sıkıntıyla karşılaştılar. Sigortası olmayan insanların ölüme terk edildiği durumlara dünyada şahit olduk. Dünya artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı yeni bir döneme girmiştir. Covid-19 sağlıkla ilgili bir kriz olsa da, hayatımızın her alanını derinden sarsmıştır. İşgücü piyasasından ticarete, ekonomiden turizme kadar pek çok alanda salgınınn artçı şoklarını halen hissediyoruz. Küresel ölçekte büyük üretim kayıpları, işsizlik oranlarında yükseliş ve tüketim alışkanlıklarında değişiklikler olmuştur.

Uluslararası kuruluşlar küresel büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizyona gitmek durumunda kalmıştır. Amerika, Almanya, Japonya, İngiltere gibi büyük ekonomilerin bile salgının etkisiyle sarsıldıklarını, çok ciddi ekonomik kayıplar verdiklerini gösteriyor. Japonya yüzde 10, Almanya 11,7, İngiltere yüzde 21,7 daralmıştır. İlk çeyrekte yüzde 4,4 büyüyen Türkiye, ikinci çeyrekte yüzde 9,9'luk küçülme oranı ile bu ülkelerden ayrışmıştır. Bu tabloda salgınını yayılmasına karşı aldığımız tedbirlerin ve politikalarımızın ciddi katkısı vardır.

'SALGINDAN HASARSIZ ÇIKMAK MÜMKÜN DEĞİL'

Salgının en kritik evresinde ne sağlık sistemimizin çökmesine, ne kamu düzeninde herhangi bir aksaklık yaşanmasına, ne de ekonomimizin tümüyle durmasına izin verdik. Muhalefetin, bizi çekmek istediği tuzağa düşmedik. Türkiye gerçeklerinden kopuk, topluma maliyeti hesap edilememiş fevri kararlar almak yerine soğukkanlı biçimde süreci yönettik. Cumhurbaşkanlığı sisteminin getirdiği avantajları en iyi şekilde kullanarak ülkemizi bugünlere kadar getirdik.

Eskiler sel gider, izi kalır derler. Böyle bir salgından hasarsız çıkmak mümkün değildir. Hizmetler sektörü ve turizm başta olmak üzere kimi iş kollarında bizim de etkilendiğimiz gerçektir. Biz diğer ülkelere göre bu etkiyi asgari düzeyde tutmayı başardık. Yatırımların durma noktasına geldiği bir dönemde biz hem kamu, hem de özel sektör yatırımlarımıza hız verdik. Ekonomimizi yeniden rayına oturttuk. Ağustos ayı göstergeleri yakalanan ivmenin sürdüğüne işaret ediyor.

Güven endeksi 7,2 seviyesinden, ağustos ayında 105,2 seviyesine yükseldi. İmalat sanayi kapasite kullanım oranı yılın ikinci çeyreğindeki 63,5 seviyesinden ağustos ayında 73 seviyesine yükseldi. Mayıs ayıyla irlikte yükselişe geçen sektörle güven endeksleri de ağustos ayında artmaya devam etmiştir. Ağustos ayında yılın ikinci çeyreine göre hizmet sektörü güven endeksi yüzde 38,4, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 40,7 artık kaydetmiştir.

Otomobil üretiminde temmuz ayında yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 83,8 gibi çok büyük sıçrama yakaladık. Otomobil satışlarıya temmuz-ağustos döneminde yüzde 64,2 oranında yükseldi. Normalleşmeyle birlikte ihracatımızdaki toparlanmanın da sürdüğünü görüyoruz. Haziran-Ağustos döneminde ihracatımız yüzde 26,9 oranında artışla 40,9 milyar dolar seviyesine ulaşmış, geçen yılın aynı ayının dahi üzerine çıkmıştır. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı ağustos ayında yüzde 82,9 oranında gerçekleşmiştir. Firmalarımızın aldığı yeni siparişlerde istihdamda ve ihracat siparişlerinde gözle görülür iyileşmeler yaşanıyor.

Milletimizi bir kez daha TAMAM diye sloganlaştırdığımız temizlik, maske, mesafe kuralına uymaya davet ediyorum. Vazgeçin bu dönemde şu düğünlerden, yemekli merasimlerden, buralardan aldığımız olumsuz haberler bizleri üzüyor. Nikah törenleriyle bu işleri bitirmek suretiyle bu dönemi gelin atlatalım ve özellikle şu sigara olayına da gelin bu dönemde ara verin, içmeyin, kendinize acıyın. Biz sizi seviyoruz ve onun için de acıyoruz.”

erdogan-turkiye-salgindan-en-az-etkilenen-ulkelerden-biri-777978-1.
Erdoğan'ın bir hafta önceki Giresun mitingi..

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol