Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 7'nci Toplantısı'nın ardından ortak basın açıklaması yaptı. İşbirliği vurgusu yapan iki lider, terörizm konusunu ele aldıklarını belirtti. Erdoğan, "Terörle mücadelemiz büyük bir önem arz ediyor. PKK, PYD,YPG, FETÖ terör örgütleri, her iki ülkenin de ciddi anlamda baş belasıdır" diye konuşurken, Reisi "Terör örgütlerinin farklı isimleri olabilir, ama her kim halklarımızın, sınırlarımızın güvenliğini tehlikeye atıyorsa onlarla mücadele etmeliyiz" dedi. Erdoğan ayrıca, Reisi ve Putin'le gerçekleşecek Suriye gündemli Astana görüşmesiyle ilgili, "Astana sürecini yeniden bir değerlendirme, ayağa kaldırma durumu olacaktır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Reisi'den ortak basın toplantısı: "Astana sürecini yeniden ayağa kaldırma durumu olacak"
Fotoğraf: AA

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi başkanlığında, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 7'nci Toplantısı gerçekleşti. Toplantının ardından Erdoğan, Reisi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantı sonrası açıklama yapan iki lider, terörle mücadele ve savunma sanayiinde işbirliği mesajı verdi.

Erdoğan, Astana süreci ile ilgili de, "Bugün burada bir diğer önemli toplantı daha gerçekleştiriyoruz, Astana üçlüsü olarak bir araya geliyoruz. Putin ve Reisi ile bir araya gelip gelişmeleri değerlendireceğiz. Astana sürecini yeniden bir değerlendirme, ayağa kaldırma durumu olacaktır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

"Az önce değerli kardeşimle önce dar kapsamlı sonra heyetler arası toplantılarımızı gerçekleştirdik. Türkiye-İran yüksek düzeyli toplantımızı bitirmiş olduk. İstişarelerimizin ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracağına inanıyorum. Cumhurbaşkanı Resi'nin ortaya koyduğu İran'ın komşularla ilişkilerinin geliştirmelerini iyi karşılıyorum. Siyasi, askeri, ekonomik tüm bu konularda görüşlerimizi etraflıca ifade etme fırsatı bulduk.

Bizim 30 milyar dolarlık bir ticari hacme ulaşma hedefimiz var. Maalesef, Covid olayı sebebiyle ciddi bir gerileme ile karşı karşıya kaldık. Şu an itibariyle 7.5 milyar doları yakaladık. Ben inanıyorum ki iki ülkenin kararlı yürüyüşü ile yine 30 milyar dolara ulaşacağız. Savunma sanayiinde atacağımız adımlarla bu süreci hızlandırmamız mümkün. Gerek petrol gerek doğalgaz alanında atılacak adımlarla bu hızlanabilir. Türkiye olarak, özellikle savunma sanayiinde son yıllarda ciddi bir sıçrama mevcut. Bu konudaki dayanışmamızı çok ama çok önemsiyorum.

"TERÖRLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE MÜCADELEYİ SÜRDÜRMELİYİZ"

Terörle mücadelemiz ciddi bir önem arz ediyor. Terör örgütleri her iki ülkenin ciddi mana da baş belasıdır. Bildiğiniz gibi biz bunları artık NATO sözleşmesine de soktuk. Bunlarla dayanışma içerisinde bir mücadeleyi sürdürmeliyiz.

Bugün burada bir diğer önemli toplantı daha gerçekleştiriyoruz, Astana üçlüsü olarak bir araya geliyoruz. Putin ve Reisi ile bir araya gelip gelişmeleri değerlendireceğiz. Astana sürecini yeniden bir değerlendirme, ayağa kaldırma durumu olacaktır"

REİSİ: ZİYARET, İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI

Reisi'nin konuşmasından satırbaşları:

"Yaşadığımız bu mübarek bayram günlerini kutlarım. Sayın Erdoğan'ın ziyareti iki ülke ilişkileri açısından önemli bir dönüm noktası olacaktır. Yaptığımız görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesiyle ilgili görüş alışverişinde bulunduk. İki ülke arasında yatırımın geliştirilmesini ele aldık. İki ülkede bilgi ve teknoloji parkları, bilim şirketleri kurulması müzakerelerimizin konularından bir tanesi olmuştur. İki ülke arasında doğalgaz ihracatı anlaşmasının uzatılması gerektiği vurgulandı.

GÜVENLİK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ MESAJI

Bugünkü toplantılarımızda yatırım konularının genişletilmesi de konuşuldu ve görüşüldü. İki ülkede bulunan ve aktif olarak çalışan şirketlerin faaliyetlerin artırılması, ticaretin artmasına vesile olacaktır. Güvenlik alanı konusunda iş birliği çok önemli, toplantıda ele aldığımız konulardan birisi oldu. Terörizmle, uyuşturucu ve organize suçlarla mücadele konuşuldu.

Terörist ve terör örgütlerinin farklı isimleri olabilir, her kim ki insanlar için tehlike oluşturuyorsa teröristtir ve mücadele edilmesi gerektiğini vurguladık. Bölgesel konular ile ilgili konular da toplantımızda konuşuldu. Her iki taraf da Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasını vurgulamıştır.

Bugün imzalanan iş birliği belgesi iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesiyle sonuçlanacağına inanıyorum. Bir kez daha Saygıdeğer Erdoğan ve heyete hoş geldiniz diyorum. İki ülke arasındaki ilişkiler için bereketli ziyaret olmuştur."