birgün

28° AÇIK

DÜNYA 04.12.2019 18:17

Erdoğan, Yunanistan Başbakanı ile bir araya geldi

Erdoğan, Yunanistan Başbakanı ile bir araya geldi

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen NATO Zirvesi kapsamında Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya geldi.

Erdoğan ile Yunanistan lideri Miçotakis'in görüşmesinin gündemi, Doğu Akdeniz'de yaşanan sondaj gerilimi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre basına kapalı yapılan görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da katıldı.

Sol'un aktardığı habere göre Miçotakis görüşmede “Türkiye’nin son eylemlerinden doğan her meseleyi sunduğunu” söyledi. Miçotakis görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada iki tarafın da anlaşmazlıklarını not ettiklerini ancak savunma bakanlıklarının “güven-inşası üzerine görüşmelerini sürdürmesinde” anlaştıklarını söyledi.

Türkiye ile ilişkilerinde şimdiye kadar zorlukların yaşandığını ve yaşanmaya devam edeceğini belirten Miçotakis “ancak iki tarafın iyiniyetli yaklaşımları sürdüğü sürece eninde sonunda bu zorlukların üstesinden gelineceğine inandığı”nı söyledi.

Miçotakis Erdoğan’a Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmanın yasal olarak geçersiz olduğunu ve bölgedeki ilişkileri daha karmaşık hale getirdiğini söyledi. Görüşmede göçmen konusunun da gündeme geldiği, Miçotakis’in 2016’da AB ile Türkiye arasında varılan göç mutabakatına desteğini yinelediği belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız