birgün

27° AÇIK

EREN KESKİN'LE DAYANIŞMA: 'Özgürlük satın alınmaz'

Kadınların Eren Keskin'le Dayanışma Ağı, geçtiğimiz nisan ayı

ARŞİV 18.06.2006 03:06
Abone Ol google-news

SİNAN BİLGENOĞLU İSTANBUL
Kadınların Eren Keskin'le Dayanışma Ağı, geçtiğimiz nisan ayında başlattığı "Kadın ve İnsan Hakları İçin Eren Keskin'le Dayanışmaya" başlıklı kampanyasının sonuçlarını dün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde yapılan basın toplantısıyla açıkladı. Eren Keskin'in çarptırıldığı 6 bin YTL'lik para cezasını topladıklarını belirten kadınlar her zaman dayanışma içerisinde olacaklarını söyledi. Keskin düşünce özgürlüğünün para ile satın alınamayacağ-nı belirtip para cezasını ödemeyeceğini açıkladı.

İHD İstanbul Şubesi eski başkanı Keskin'e, 2002'oe Almanya'nın Köln kentinde yaptığı bir konuşmada 'ordunun manevi şahsiyetine hakaret ettiği' gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verilmiş ve mahkeme bu cezayı 6 bin YTL para cezasına çevirmişti. Bunun üzerine kadın örgütlerinin oluşturduğu dayanışma ağı, iki aylık kampanyada Keskin'e destek verenlerden topladıkları 1 YTL'lerle 6 bin YTL'nin tamamlandığını açıkladı.

Dayanışma ağı adına konuşan avukat Deniz Tuna, toplanan paranın demir 1 YTL'ler olarak verileceğini, mahkeme kararının bozulması halinde ise paranın kadın çalışmalarında kullanılması için İnsan Haklan Demeği'ne bağışlanacağını söyledi. Tuna'nın açıklamasının ardından söz alan avukat Eren Keskin kampanyaya destek verenlere çok teşekkür etti. Toplanan parayı ödemeyip cezaevine girmek istediğini söyleyen Keskin, "Yurt dışından Türkiye'de düşünce özgürlüğü artık sağlanmış gibi görülüyor. Çünkü cezaevinde kimse yok. Bizlere verilen cezaları paraya çevirerek 'Paran kadar konuş' diyorlar. İşkenceye dayalı verilen ifadelerle yüzlerce insan halen cezaevinde," dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun