birgün

21° AÇIK

Ergin Ataman: Euroleague'e kırgınım

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, Euroleague’in oynanması için çaba sarf ettiklerini belirterek, "Sanki her şey bir anda, bir sezon çöpe gitti gibi algı yapıldı. Euroleague’e bu konuda biraz kırgınım" dedi.

SPOR 14.08.2020 16:11
Ergin Ataman: Euroleague'e kırgınım
Abone Ol google-news

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman'ın hayatının anlatıldığı 'Zafere Giden Yol' adlı kitabın tanıtımı yapıldı. Kitabından kendisi için sürpriz olduğunu belirten Ataman, "Bazen kamp dönemlerinde bazen boş zamanlarda, liglerin ertelendiği dönemlerinde aktı gitti. Bazı detaylar kaçmış olsa da basketbolla tanışmam, çalıştırdığım takımlarda yaşadığım maceralar var. Kendisini örnek aldığım, kitabın da ön sözünü yazan Aydın Örs’e şükranlarımı iletmek istiyorum" dedi.

"ŞAMPİYONLAR LİGİ GİBİ SONLANDIRILABİLİRDİ"

Yeni sezon hazırlıklarına pazartesi başlayacaklarını söyleyen Ergin Ataman, "Pandemi sürecinde her oyuncumuza salonumuzda her türlü imkanı tanıdık. Yeni bir dönem başlayacak. Bu döneme son Türkiye şampiyonu, son Euroleague finalisti olarak giriyoruz. Yarım kalan sezonun Türkiye lideri, Euroleague lideri olarak gireceğiz. Kadromuzu aynen korduk. Bazı rakiplerimiz bizi geçmek adına kadrolarını kuvvetlendirmeler yaptı. Pandemiden dolayı basketbolda ilginin azalacağı düşünüyordu. Özellikle 6-7 ekip üst düzey takım kurdu. CSKA Moskova, Barcelona, Real Madrid, Milano, Olympiakos, Panathinaikos, Fenerbahçe gibi birçok kulüp ile mücadeleye gireceğiz. Geçen sene rüzgarı arkamıza almıştık. O rüzgar çok hızla ilerleyen bir rüzgardır. Sonunu getiremedik. Sonu getirebilirdik. Futbolda Şampiyonlar Ligi’nin oynandığı gibi Eurolaegue de böyle sonlandırabilirdi. Yeni sezonda rakiplerimiz yine aynı. Biz aynı yine hedef ile sezona başlayacağız" diye konuştu.

"MİCİC VE LARKİN BİZİMLE OLACAK"

Sırp basketbolcu Vasilije Micic’in durumu hakkında konuşan deneyimli başantrenör, "Micic 3 yıl önce Philadelphia tarafından draft edilmişti. Kontratında çıkış opsiyonu vardı. NBA’de bu sezon işler çok karıştı. O açıdan da Micic beklemiş olduğu teklif gelmedi. Bizle birlikte olacak. Aynı şey Larkin içinde geçerli. Bu sezon başında haziran ortalarında iki dizinden de operasyon geçirdi. Orada bir temizlik yapıldı. Basit bir operasyon ama 3 aylık rehabilitasyon süreci vardı. NBA çıkış opsiyonu vardı ama kullanmadı. Önümüzdeki sene Efes’te görev alacak" dedi.

"LARKİN İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ"

Shane Larkin’in Türkiye pasaportu almasına rağmen Türk oyuncu statüsünde oynatamadıklarını ifade eden Ergin Ataman, "Bizim açımızdan şöyle bir sorun var. Geçtiğimiz yıl Türk olduktan sonra Larkin’in sözleşmesinde yenileme yaptık. Larkin, Türk statüsünde oynayacağı için yenileme talep etti. Biz de bunu karşıladık. Birkaç yıldır Anadolu Efes’te devşirme oyuncu yoktu. Rakibimiz Fenerbahçe’de Ali Muhammed oynarken biz böyle hakkımızı kullanmadık. Biz bunu kullanmaya karar verdik. Kulübümüz ciddi fedakarlık yaptı. Ancak olimpiyat elemelerinin ertelenmesiyle birlikte Larkin, Türk Milli Takımı’nda henüz maça çıkamamış oldu. Yapılan yönergeler gereği Larkin’i Türk olarak oynatamıyoruz. TBF yönetim kurulu, Gençlik ve Spor Bakanlığı bu konuda girişim bulunmadığı takdirde biz Larkin’i sezon başında yabancı olarak oynatırsak sezon içerisinde oynanacak olan milli maçlardan sonra Türk statüsüne geçirme şansımız yok. Sezon içerisinde statü değiştirilemiyor. Bu da paradoks yapıyor. Türk Milli Takımı’nda oynamak için Türk olan, Türkiye’nin başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere gururla seyrettiği bir oyuncu Türk olarak oynayamayacak. Biz de bu konuda kararsızız. Belki de Larkin’i çok uzun bir süre Türkiye Ligi’nde oynatmayabiliriz. Federasyonumuzdan ve bakanlığımızdan destek bekliyoruz. Tük olmuş bir oyuncunun Türkiye’de de Türk statüsünde oynamasının hem bizim hem de milli takım açısından önemli olduğunu belirtmek isterim" değerlendirmesinde bulundu.

"EUROLEAGUE'NİN OYNANMASI İÇİN ÇABA SARF ETTİK"

Euroleague’de sezonun sonlandırılmasından sonra Anadolu Efes’in onure edilmemesinden dolayı Euroeleague yönetimine kırgın olduğunu vurgulayan Ergin Ataman, "Biz bütün sezon boyunca Euroleague bayrağı en üst seviyede taşıdık. Normal sezonun yüzde 80’nin oynandığı bir yerde ciddi bir puan farkı ile liderdik. Bunun için sadece sonuçlar olarak değil, oynadığımız basketbolun dünyada takdir edilmesi var. Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki yaptığımız atmosferin artışı var. Biz 3 bin seyirciden 13-14 seyirci ortalamalarına geldiği, hiçbir kötü tezahüratın olmadığı, ailelerin geldiği keyif aldığı bir ortam yaptık. 'Bazı liglerde olduğu gibi bizi şampiyon ilan edin' demedik. Sonuçta şampiyonluğun final-fourda belirleneceğini biliyorduk. Biz hep Euroleague’in oynanması için çaba sarf ettik" dedi.

"Euroleague’in devam etmesi konusunda çaba göstersen tek kulüp biz olduk" diyen Ataman, şöyle devam etti: "Bunun karşılığında gönül isterdi bir onurlandırma yapılsın. Sanki her şey bir anda, bir sezon çöpe gitti gibi algı yapıldı. Euroleague’e bu konuda biraz kırgınım. Sinan Erdem Spor Salonu'nda kazandığımız kupaların bayrakları asılıdır. Belki orada efsane sezonun hakkını vermek için oraya kupasız bir bayrağını oraya çekebiliriz. Yönetim kurulumuzun onayına koyarız. Kupamız müzemizde yok ama o da bize bu sezonun hedefi olacak. İnşallah o kupayı müzemize getireceğiz."

Ergin Ataman ayrıca kariyerinde pişman olduğu bir anın sorulması üzerine, Montepaschi Siena’dan ayrılmak olduğunu ifade etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol