Oyuncu Erkan Can’ın 2 yıl önce bankadan aradığını söyleyen bir dolandırıcı tarafından 9 bin dolar dolandırıldığı ortaya çıktı. Oyuncu yaşanan olayın ardından “Uykuluydum, bankadan arandığıma inandım, şikayetçiyim” diyerek savcılığa başvurdu. Can’ın başvurusu üzerine dava açıldı.

Abone Olgoogle-news
Erkan Can dolandırıldı: "Uykuluydum, bankadan arandığıma inandım"
Fotoğraf: DepoPhotos

İstanbul’un Kartal ilçesinde yaşayan oyuncu Erkan Can'ın 2 yıl önce banka promosyonu vaadiyle dolandırıldığı ortaya çıktı. Can, savcılığa şikayette bulundu.

Sabah'ın haberine göre Erkan Can, 2021’in kasım ayında bankada çalıştığını söyleyen bir kişi tarafından arandı. Şahıs kendisine biriken kart aidatı ve promosyonlarını hesaba aktaracakları yönünde yalan söyledi.

Ardından ev telefonundan aranan oyuncu, telefondaki kişinin yönlendirmesiyle mobil bankacılıkla bazı işlemler yaptı. Bu sırasında eşi, oyuncuyu aradı ve hesabından 9 bin dolar bozdurularak başka hesaba gönderildiğini söyledi. Eşinin bu uyarısı sonrası dolandırıldığını fark eden Can, kendisini arayan numaraya bir daha da ulaşamadı.

PARANIN GİTTİĞİ HESAP BELİRLENDİ

Can yaşadıklarının ardından şikayetçi oldu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Can'ın hesabından aktarılan paranın Ünal G. adlı kişinin hesabına gittiğini tespit etti.

İfadesi alınan şüpheli, mahalleden 'Ramo' olarak tanıdığı bir arkadaşına para geleceği ve banka hesabı olmadığından arkadaşına kendi hesabını kullandırdığını öne sürdü. Hesabına gelen parayı da birlikte çektiklerini ve arkadaşına verdiğini söyleyen Ünal G., dolandırıcılık olayından haberi olmadığını, Ramo'nun da kimlik bilgilerini bilmediğini iddia etti.

Bu savunmanın hayatın olağan akışına aykırı ve suçtan kurtulmaya yönelik olduğunu belirten savcılık, gerçeğe aykırı beyanla Erkan Can'ın iradesinin fesada uğratıldığına kanaat getirdi.

Ünal G.'nin "kamu görevlisi veya banka kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurumlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık" suçundan 10 yıla kadar hapsini istedi.

“ZARARIM KARŞILANMADI”

Hakim karşısına çıkan sanık Ünal G., Ramo diye bildiği arkadaşının yaptığı araç satışından 10 bin lira alacağını ancak bankaya gidip parayı çektiklerinde 90 binden fazla para geldiğini, bu miktarı da arkadaşına verdiğini söyledi. Mahkemede dinlenen arkadaşı ise hesabı kullanmadığını öne sürdü.

Erkan Can da olay günü uykulu olduğunu ve bankadan arandığına inandığını belirtti. Şahsın yönlendirmesi ile mobil bankacılık işlemleri yaptığını ve isteği dışında hesabındaki 9 bin doların bozdurulup başka hesaba aktarıldığını öğrendiğini söyleyen Can, "Bugüne kadar da zararım karşılanmadı, şikayetçiyim" dedi.

Cumhuriyet Savcısı, tarafları dinledikten sonra esas hakkındaki mütalaasını verdi.

Can'ın 0850'li bir numaradan aranarak kandırıldığını, hesap bilgileri ve şifrelerinin öğrenilerek dolandırıldığını belirtti.

İddianamedeye uyarak Ünal G.'nin 10 yıla kadar hapsini talep etti. Duruşma karar için ertelendi.