birgün

2° AÇIK

SİYASET 22.10.2018 08:04

Erkekler eş bulamıyor YARDIMLARI KESELİM

‘Sosyal yardımlarda kesinti’ mesajı veren Meclis Başkanı Yıldırım, gerekçe olarak kadınların maddi imkânlarının artması sonucu erkeklerin evlenememesini gösterdi

Erkekler eş bulamıyor YARDIMLARI KESELİM

POLİTİKA SERVİSİ

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, kadınların daha fazla maddi imkâna sahip olmasının boşanmış erkeklerin evlenecek kadın bulamamalarına yol açtığını ifade ederek, “Dolayısıyla sosyal devletin de ölçüsünü, ayarını yerinde tutmakta fayda var” dedi.

Çeşitli ziyaretler gerçekleştirmek üzere memleketi Erzincan’a giden Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre Merkezi’nde düzenlenen, ‘2023 Vizyonunda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin Rolü’ çalıştayında konuştu. Yıldırım, devletin verdiği sosyal yardımlara ilişkin açıklamasında partisinin hem ekonomik hem de politik karakterine ilişkin ipuçları verdi.

‘Evlenemiyoruz’

Ekonomik krizin yükünü halkın sırtına yıkmaya çalışan Saray hükümetiyle paralel çizgide konuşan Meclis Başkanı, Türkiye’de sosyal yardımların 2002’de 3.1 milyar, bugün ise 52 milyar lira olduğunu söyledi. Yıldırım, kriz koşullarında gelir seviyesi düşük yurttaşlara verilen yardımların kesilmesi yönündeki düşüncesini de, toplumsal yaşamda kadını ikincil plana koyan bir hikâye anlatarak açıkladı: “Önceki ziyaretlerden birinde yaşlı bir amca geldi, hanımı vefat etmiş evlenecek, bir türlü evlenemiyor, beni evlendir dedi. Hanımlara para veriyorsunuz kimse yüzümüze bakmıyor, evlenemiyoruz dedi. Dolayısıyla sosyal devletin de ölçüsünü, ayarını yerinde tutmakta fayda var.”

Sezer’le anısını anlattı

Binali Yıldırım konuşmasında eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’le olan anısından da bahsederek, “Devlette cezasız hiçbir iş olmaz, her hizmetin bir cezası vardır” mesajı verdi.

2006’dan itibaren kanunların tamamından özürlü, sakat ifadelerinin ayıklanıp tek engelli tanımı konulduğunu söyleyen Yıldırım, birçok mevzuatın buna göre düzenlendiğini belirtti. Yıldırım konuşmasında özel eğitim merkezleri ve rehabilitasyon merkezlerinin işlerini yapmaya kalkışması durumunda sadece istihdam edeceği personelin parasını karşılayamayacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Bir gün bir genel müdür yardımcısını görevden aldım. Cumhurbaşkanı da Sayın Ahmet Necdet Sezer, geri gönderdi, iade etti. Görevden alınması uygun değildir. Türkiye’de binlerce genel müdür yardımcısı var. Merak ettim biliyor mu, tanıyor mu acaba. Randevu aldım gittim, ‘Sayın Cumhurbaşkanım ben bu arkadaşı görevden aldım siz iade ettiniz. Tanıyor musunuz bu arkadaşı?’ dedim. ‘Yok’ dedi. ‘Peki niye böyle bir tasarrufta bulundunuz’ dedim. ‘Dosyasına baktırdım hiçbir şeyi yok’ dedi. Ben de işte tam onun için aldım. Adam hiçbir iş yapmamış ki bir şey olsun dosyada. Ömrü boyunca hiçbir sorumluluk almamış, hiçbir şeye imza atmamış, ne olacak dosyada. Tertemiz.”

Sosyal yardımlar budandı

Sosyal yardımların, “Devlet bütçesine yük” olduğu gerekçesiyle bazı sosyal yardım kalemlerinin kesilmesini öneren rapor hazırlanması için çalışmalar başlatıldı. Başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere, kamu kurumları, belediyeler ve STK’ler tarafından yoksul yurttaşlara yapılan yardımlarda yapılacak kısıntının önü açıldı. Bazı kesintiler şöyle:

>> Haziran ayında öğrencilere burs olarak 300 milyon TL’yi kasadan çıkaran hükümet, Ağustos ayında 70 milyon TL’lik bir kesintiye gitti.

>> Haziran ayında sağlık yardımlarına 38 milyon 844 TL harcayan hükümetin Ağustos harcaması ise sadece 9 milyon TL oldu.

>> Hükümetin yurttaşlara dönük yardımlarında en büyük kesintiyi yüzde 98’lik azalma ile “yiyecek amaçlı yardımlar”da yaptı. Haziran ayında bu harcama kalemi için devletin kasasından 124 milyon 776 bin TL çıkarken, Ağustos ayında yalnızca bir milyon 589 bin TL harcandı.

>> Hasat zamanının sona erdiği ve yeni dönem için hazırlıklarının yapılmaya başlandığı tarım sektörüne yapılan desteklerde de kesintiye gidildi. Haziran ayında tarımsal destek için 629 milyon TL harcayan hükümet, Temmuz ve Ağustos ayında toplam 180 milyon TL destek ödemesi yaptı.


‘Sosyal yardımlar şantaj aracına dönüştürülmemeli’

Mustafa Mert Bildircin

erkekler-es-bulamiyor-yardimlari-keselim-523124-1.Türkiye’deki sosyal güvenlik sisteminin budandığına ve sosyal güvenliğe yönelik algının kökten değiştirildiğine dikkati çeken Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdal Bahçe, “Öncelikle Sayın Meclis Başkanı’nın sosyal güvenliğin sadece sosyal yardım anlamına gelmediğini bilmesi gerekmektedir” diye konuştu. Bahçe, Türkiye’de sosyal güvenlik siteminin yerini bir tür, “Hayırsever devlet” uygulamasının aldığını belirterek “Hayırseverlik ise anayasal bir durum değil, keyfi bir durumdur. Hayırseverlik güvenilecek bir mevzi değildir, dün verilen bugün geri alınabilir. Nitekim Binali Yıldırım’ın beyanı da bu türden bir tehdit içermektedir. Bunun bir tür şantaj aracına dönüştürülmesi doğrusu hicap duyulacak bir durumdur” ifadelerini kullandı.


Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol