birgün

8° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 25.02.2020 15:36

Erkeklerle aynı havuzda yüzen kadınların hamile kalabileceği açıklamasına tepki

Endonezya’da Çocuk Koruma Komisyonu yetkilisi Sitti Hikmawatty, ‘erkeklerle aynı havuzda yüzen kadınların hamile kalabileceğini’ savundu, gelen tepkiler üzerine özür diledi

Erkeklerle aynı havuzda yüzen kadınların hamile kalabileceği açıklamasına tepki

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna ev sahipliği yapan Endonezya’da, Çocuk Koruma Komisyonu’nda (KPAI) sağlık, uyuşturucu ve bağımlılık yapan maddeler alanında görev yapan Sitti Hikmawatty, erkeklerle aynı yüzme havuzunu kullanan kadınların ‘özellikle güçlü bir erkek sperm türüyle’ hamile kalabileceklerini iddia etti.

Sputnik'te yer alan habere göre, yerel haber sitesi ‘Tribun Jakarta’ya konuşan Hikmawatty, “Bir yüzme havuzunda gebeliğe neden olabilecek özellikle güçlü bir erkek sperm türü var. Penetrasyon olmasa bile, erkekler havuzdaki kadınlar nedeniyle cinsel olarak uyarılabilir ve boşalabilir, dolayısıyla gebeliğe yol açabilir. Eğer kadınlar cinsel açıdan aktif dönemlerindeyse, bu tarz bir hamilelik gerçekleşebilir. Yüzme havuzundaki kadınların görünüşü karşısında bir erkeğin ne tepki vereceğini kimse kesin olarak bilemez” dedi.

Hikmawatty iddiası sonrası açıklama yapan Endonezya Doktorlar Derneği (IDI) yöneticisi Nazar, kadınların yüzme havuzunda erkek spermi ile hamile kalmasının “imkansız” olduğunu söyledi ve 'Yüzme havuzunda çok fazla kimyasal bileşen vardır. Spermin böyle bir ortamda yaşaması mümkün değildir.' dedi.

Endonezya'da Blog Dokter olarak bilinen popüler bir doktor, Hikmawatty’nin iddialarına yanıt olarak şunları söyledi: “Bir kez daha belirtmek isterim ki, sağlıktan anlamıyorsanız, lütfen sessiz kalınız. Zira yotumlarınız panik ve kaygıya neden olabilir.' dedi.

'YA İSTİFA ETSİN YA GÖREVDEN ALINSIN'

Kamuoyundan da Sitti Hikmawatty’ye istifa çağrıları yükseldi.

Tüm bu tepkilerin ardından özür dileyen Hikmawatty, “Yanlış bir açıklama yaptığım için kamudan özür diliyorum. Bu şahsi bir açıklamaydı, KPAI tarafından yapılmadı. Açıklamamı geri çekiyorum. Tüm taraflara da bunu daha fazla yaymamaları ve hatta ulaşılabilir kılmamaları için ricada bulunuyorum” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız