birgün

22° AZ BULUTLU

Erken evlilik verileri buzdağının görünen kısmı

GÜNCEL 20.04.2016 08:34
Abone Ol google-news

BUSE İLKİN YERLİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun bir soru önergesine verdiği yanıt, çocuklara ait resmi evlenme sayısını ortaya koydu. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine yanıt veren Ramazanoğlu, 2015’te resmi verilere göre, 31 bin 337 çocuk evlendirildiğini açıkladı.Buna göre evlendirilen çocuk sayısı 2010’da 45 bin 738, 2011’de 42 bin 700, 2012’de 40 bin 428, 2013’te 37 bin 481, 2014’te 34 bin 629, 2015’te 31 bin 337 oldu.

'Sadece resmi veriler'

Hümanist Büro kurucularından Çocuk Hakları Avukatı Seda Akço Bilen, Bakanlığın her haberde, ''Erken yaştaki evliliklere izin vermeyeceğiz'' açıklamasında bulunduğunu hatırlatarak, ''Ciddi bir sayıdan bahsediyoruz. Bakanlığın verileri resmi evlilik sayısı üzerinden açıklanıyor. Ancak bir de resmi olmayan yani 16 yaş altı evlilikler var, ki bu bilançoyu daha da ağırlaştırıyor. Aslında bu veriler buzdağının görünen yüzü, bir de ötesi var. Burada bir çocuk istismarı da var'' dedi.

'Niyet değil, plan söylenmeli'

Veriler erken evliliklerin bu toplumda çok yaygın bir mesele olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Bilen şunları söyledi: ''Bakanlığın artık bununla nasıl başa çıkabileceğine dair bir plan ortaya koyması gerekiyor. Niyet beyanı değil, planını söylemesi gerekiyor. Yurtdışına giderek neler yapılacabileceğine dair incelemeler yaptım. Birincisi kısa vadeli olarak evlendirilmek istenen çocukların arayarak yardım isteyebileceği bir telefon hattı kurulması, çocukların ve çocuklarla çalışanların bilgilendirilmesi lazım. Ama bildirildiği zaman ne olacak sorusu yanıtsız kalıyor. Bildirildiğinde etkili, çocuğu koruyacak ve müdahaleyi de öngörmek gerekiyor. Ki bu birçok yerde sosyal ve kültürel değerler yüzünden çok zor. Toplumdaki çocuk evlendirilmeleri ile ilgili bakış açısını değiştirmeye yönelik bir çalışma yapılmalı. Bunu yapmak için de bu bakış açısının temelleri ile yüzleşmemiz lazım.''

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol