birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 15.01.2021 13:10

Erman Toroğlu hakkında TİHEK'e şikayet: Roman yurttaşların aleyhine ayrımcılık yapıldı

CHP'li vekiller Mahmut Tanal ile Özcan Purçu, Roman yurttaşlara yönelik ayrımcı söylemlerde bulunan Erman Toroğlu ile A Spor kanalı hakkında TİHEK'e şikayette bulundu. Tanal ayrıca A Spor hakkında RTÜK’e de şikayette bulundu. Şikayet dilekçesinde, "Roman asıllı vatandaşlar aleyhine ayrımcılık yapılmıştır, toplum nezdinde aşağılanmışlardır" denildi.

Erman Toroğlu hakkında TİHEK'e şikayet: Roman yurttaşların aleyhine ayrımcılık yapıldı

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal ile CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Roman yurttaşlara yönelik ırkçı söylemlerde bulunan eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu'nu Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) şikayet etti.

Erman Toroğlu, A Spor'da yayınlanan “Devre Arası” programında Gaziantep FK Teknik Direktörü Marius Sumudica'yı eleştirirken “Affedersin çingenelik bu” sözlerini sarf etmişti. Toroğlu'nun ayrımcı söylemi Roman yurttaşların tepkisini çekmişti.

CHP'li vekiller Tanal ve Pruçu, Erman Toroğlu’nu, A Spor’u ve A Spor’un bağlı olduğu Turkuvaz Medya Grubu’nu Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na şikayet etti. Tanal ayrıca A Spor hakkında RTÜK’e de şikayette bulundu.

Tanal ve Purçu’nun imzasıyla TİHEK’e sunulan şikayet dilekçesinde, Erman Toroğlu’nun A Spor’da Sivasspor- Gaziantepspor maçının yorumunu yaparken kullandığı “Böyle bir çingenelik olur mu ya? Çingenelik bu” ifadelerle, Roman asıllı yurttaşları aşağıladığı, onurlarını, gururlarını ve şahsiyetlerini zedelediği belirtildi.

Dilekçede, Toroğlu’nun canlı yayında Roman yurttaşlara hakaret ve aşağılama kastıyla “Çingene” dediğinin altı çizildi. Ülke çapında yapılan bu yayının Roman yurttaşlarda oluşturduğu hissiyatın ise “telafisi güç ve imkânsız zararların doğması ihtimali bulunan” bir hadise niteliğinde olduğuna dikkat çekildi.

"ROMAN VATANDAŞLAR ALEYHİNE AYRIMCILIK YAPILDI"

“Ayrımcılık yasağı bakımından sorumluluk altında olan gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerin, yetki alanları içerisinde bulunan konular bakımından ayrımcılığın tespiti, ortadan kaldırılması ve eşitliğin sağlanması için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğu” hükmünü içeren Türkiye İnsan Hakları Ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nun 3. Maddesi’nin hatırlatıldığı dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

“Erman Toroğlu tarafından Roman vatandaşlar hakkında yapılan yorum; hukukun üstünlüğü, adalet ve tarafsızlık esasına aykırı, Roman vatandaşlarımızı küçük düşüren, hedef gösteren, aşağılayan ifadeler içeren, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırı ve toplumu belli yönde düşünmeye sevk eden; ırk, renk, dil, din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş, etnik köken, servet, doğum, medeni hâl, sağlık durumu, engellilik ve yaş temellerine dayalı ayrımcılık yapan, nefret ve ayırımcılık duygularının oluşmasını sağlayan, bireyleri aşağılayan ve kamu barışını bozmaya elverişli bir davranıştır. Yapılan yorumlar bir kişi ile sınırlı kalmamış, Roman asıllı vatandaşlar aleyhine ayrımcılık yapılmıştır, toplum nezdinde aşağılanmışlardır."

İDARİ PARA CEZASI KESİLSİN TALEBİ

TİHEK tarafından kayıt altına alınan dilekçede, "Erman Toroğlu’nun Roman yurttaşlar hakkında yaptığı yorumlar ile insan haklarına zarar verdiği, sadece Anayasal emredici hükümler ihlal edilmekle kalınmayarak, uluslararası sözleşmelerin de ihlal edildiği" vurgulandı.

CHP’li Mahmut Tanal ve Özcan Purçu’nun sunduğu şikayet dilekçesinde, Turkuvaz Atv Televizyon Prodüksiyon A.Ş.’ye ait A Spor’da “Devre Arası” isimli programda daimi katılımcı olarak futbol yorumculuğu yapan eski futbolcu ve hakem Erman Toroğlu’nun hem anayasa hem de uluslararası sözleşmelere aykırı davrandığının tespit edilmesi ve Kurul tarafından takdir edilecek başka sebeplerle idari para cezası yaptırımına başvurulması talep edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol