birgün

3° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 05.12.2020 10:48

Ermenekli madenciler: Gaz değil emeğimizi istiyoruz

Patronları tarafından paraları ödenmeyen Ermenekli madenciler 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü direniş alanında geçirdi. Madenciler “Biz alın terimizin karşılığını istiyoruz. Böyle bir günde mağduriyet yaşıyor olmak üzücü” dedi.

Ermenekli madenciler: Gaz değil emeğimizi istiyoruz

Rıfat KIRCI

Ermenekli madenciler, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü direniş alanında karşıladı. Patronları tarafından paraları ödenmediği için aylardır Karaman Güneyyurt meydanında direnen madenciler “Yerin yüzlerce metre altında çalışıp alın terinin hakkını alamadan karşıladık bu günü. Bu üzücü ama direnişimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Ermenekli Madencilerden Abdullah Büber “Madenciliğin ne kadar zor olduğunu tüm dünya biliyor. Bir de biz burada mağduriyet yaşıyoruz” şeklinde tepkisini dile getirerek sözlerine şöyle devam etti: “16-17 yaşımdan beri madencilik yapıyorum. Biz burada madencilikte en geri sistemleri kullanıyoruz. Yerin altına inerken eşle, çoluk çocukla vedalaşarak iniyorduk yerin altına. İş kazalarına müsait bir ortam, çok dikkatli olmak gerekiyor. Psikolojik baskı ayrı bir dert. Birçoğumuzda meslekten kaynaklı nefes darlığı oluyor. Yeterince zor bir işken bir de hakkımızı alamadık.”

Emeklerinin karşılığını alamadıkları için direndiklerini ve haklarını alana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini aktaran Ermenekli madenci Barış Karagöz ise “Alın terimizin karşılığını alamadık diye önümüze polis barikatları çekiliyor, jandarmayla karşı karşıya bırakılıyoruz. Bize biber gazı sıkıyorlar. Biz biber gazı değil emeğimizin karşılığını istiyoruz. Böyle bir günde bu mağduriyetleri yaşamak bizi üzüyor” dedi.

Madenden çıkınca yaşıyor olduğumuza seviniriz

Barış Karagöz madencilerin çalışma koşullarına da değinerek şunları söyledi: “Yerin altında kömür tozu, kirli hava soluyoruz. Yıllar sonra solunum yetmezliği gibi hastalıklar oluyor. Biz çalışırken ciğerlerimizi bitiriyoruz. Meslek hastalıklarından ziyade bazı arkadaşlarımızın hayati tehlikeler yaşıyor iş kazalarında. Biz işe girerken hayırlı işler diye, çıkarken ise geçmiş olsun diyerek çıkarız. Yukarı çıktığımızda yaşıyor olduğumuza seviniriz. Ama emeğimizin karşılığını alamıyoruz.”
Barış Karagöz tüm madencilerin Dünya Madenciler Günü’nü kutlarken sözlerini şöyle bitirdi: “Herkese sağlıklı, iş güvenliği koşulları içinde çalışmalarını diliyorum ve tüm madencilerin alın terlerinin karşılığını almasını istiyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol